Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-07-28| Geodezja, Prawo, Przetargi

Wchodzą w życie zmiany w zamówieniach publicznych. Co oznaczają dla geodezji?

Dziś (28 lipca) wchodzą w życie spore zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych. Które z nich są istotne z punktu widzenia branży geodezyjnej?


Wchodzą w życie zmiany w zamówieniach publicznych. Co oznaczają dla geodezji?

Ważny jest już sam fakt obowiązywania nowych przepisów. W związku z tym, że akt ten implementuje jedną z unijnych dyrektyw, Ministerstwo Rozwoju zarekomendowało, by do czasu wejścia w życie tej nowelizacji wstrzymać się z ogłaszaniem przetargów finansowanych ze środków europejskich. Tak uczynił m.in. GUGiK.

Organizacje geodezyjne już od kilku lat postulują ograniczenie stosowania ceny jako jedynego kryterium rozstrzygnięcia zamówienia. Nowelizacja Pzp przynajmniej częściowo wychodzi tym postulatom naprzeciw. Od teraz cena może bowiem decydować o rozstrzygnięciu przetargu w maksymalnie 60%, chyba że zamawiający „określi w opisie przedmiotu zamówienia standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia oraz wykaże w załączniku do protokołu, w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia koszty cyklu życia”. W ustawie zdefiniowano ponadto różne pozacenowe kryteria, takie jak: jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, aspekty środowiskowe, społeczne i innowacyjne, serwis, termin wykonania zamówienia czy koszty eksploatacji. Nowelizacja ma również promować wykonawców, którzy zatrudniają na podstawie umowy o pracę.

Jak wiadomo, w branży geodezyjnej dominują małe i średnie firmy. Nowelizacja Pzp ma ułatwić im ubieganie się o zamówienia publiczne. Służą temu np. zmiany ułatwiające udzielanie zamówień w częściach, a także wprowadzenie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia. JEDZ ma zmniejszyć formalności w postępowaniach przetargowych i je uelastycznić. Zostanie to zrealizowane m.in. przez lepsze wykorzystanie negocjacji jako sposobu doprecyzowania warunków umów z wykonawcami w celu uzyskania usługi najlepiej odpowiadającej potrzebom zamawiającego oraz przez zmniejszenie obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia. Ustanowiono także nowy instrument – partnerstwo innowacyjne, który będzie wykorzystywany do nabywania produktów i usług niedostępnych jeszcze na rynku.

Nowelizacja wprowadza również obowiązkową komunikację elektroniczną między wykonawcą a zamawiającym. Od 2018 r. ma ona dotyczyć wszystkich uczestników postępowania przetargowego. Przewidziano też jednak sytuacje, kiedy zamawiający będzie mógł odstąpić od tego wymogu.

Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r., poz. 1020)

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS