Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-07-26| Teledetekcja

Światowe Dni Młodzieży okiem satelity

Jak wyglądają i jak przygotowane są miejsca w Krakowie i okolicach, na których odbędą się kluczowe wydarzenia Światowy Dni Młodzieży 2016 możemy zobaczyć na zdjęciu satelitarnym. Obejmuje ono cały Kraków, a wykonał je 23 lipca br. jeden z dwóch satelitów Pleiades.


Światowe Dni Młodzieży okiem satelity <br />
Krakowskie Błonia w roku 2016 (fot. górna) i w 2015 (fot. dolna)
Krakowskie Błonia w roku 2016 (fot. górna) i w 2015 (fot. dolna)
Na pokazanych obrazach z 2015 i 2016 r. dla Krakowskich Błoni (obok) i Brzegów (poniżej) widać zakres poczynionych na ŚDM inwestycji. Aktualne zdjęcie udało się pozyskać, pomimo bardzo niekorzystnych tego lata warunków pogodowych w Polsce – regularnego i intensywnego zachmurzenia.
Szybkie pozyskanie zdjęcia przy takiej pogodzie jest możliwe jedynie, jeśli wykorzystywane satelity mogą rejestrować obrazy codziennie. Dzięki temu, że Pleiades to konstelacja dwóch identycznych satelitów, są one w stanie zrobić codziennie zdjęcie dowolnego miejsca na świecie.

System satelitarny Pleiades to konstelacja satelitów o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR – Very High Resolution) i obecnie jedyny europejski system tej klasy. Tworzą go dwa bliźniacze satelity Pleiades-1A i Pleiades-1B obrazujące w zakresie wielospektralnym i panchromatycznym. Satelity pozyskują obrazy zarówno w zakresie promieniowania elektromagnetycznego widzialnego oraz bliskiej podczerwieni, powszechnie wykorzystywanej do badania środowiska. Oba satelity poruszają się po prawie kołowych orbitach heliosynchronicznych na wysokości 694 kilometrów.


Brzegi w 2016 (fot. górna) i w 2015 r. (fot. dolna)


System Pleiades jest częścią większej konstelacji, w skład której wchodzą satelity optyczne o wysokiej rozdzielczości SPOT6 i SPOT7 oraz satelity radarowe SAR TerraSAR-X oraz TandDEM-X. Dane satelitarne są już coraz powszechniej wykorzystywane w Polsce, w tym między innymi w monitoringu upraw, tworzeniu map leśnych i monitoringu lasów, badaniu osiadania ternu w obszarach eksploatacji górniczej oraz w zarządzaniu kryzysowym.
Operatorem konstelacji jest Airbus Defence & Space – największe europejskie przedsiębiorstwo technologii kosmicznych. Za dystrybuuję w Polsce odpowiada Astri Polska Sp. z o.o. (joint venture Airbus D&S oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN).

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama