wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-07-26| Teledetekcja

Światowe Dni Młodzieży okiem satelity

Jak wyglądają i jak przygotowane są miejsca w Krakowie i okolicach, na których odbędą się kluczowe wydarzenia Światowy Dni Młodzieży 2016 możemy zobaczyć na zdjęciu satelitarnym. Obejmuje ono cały Kraków, a wykonał je 23 lipca br. jeden z dwóch satelitów Pleiades.


Światowe Dni Młodzieży okiem satelity <br />
Krakowskie Błonia w roku 2016 (fot. górna) i w 2015 (fot. dolna)
Krakowskie Błonia w roku 2016 (fot. górna) i w 2015 (fot. dolna)
Na pokazanych obrazach z 2015 i 2016 r. dla Krakowskich Błoni (obok) i Brzegów (poniżej) widać zakres poczynionych na ŚDM inwestycji. Aktualne zdjęcie udało się pozyskać, pomimo bardzo niekorzystnych tego lata warunków pogodowych w Polsce – regularnego i intensywnego zachmurzenia.
Szybkie pozyskanie zdjęcia przy takiej pogodzie jest możliwe jedynie, jeśli wykorzystywane satelity mogą rejestrować obrazy codziennie. Dzięki temu, że Pleiades to konstelacja dwóch identycznych satelitów, są one w stanie zrobić codziennie zdjęcie dowolnego miejsca na świecie.

System satelitarny Pleiades to konstelacja satelitów o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR – Very High Resolution) i obecnie jedyny europejski system tej klasy. Tworzą go dwa bliźniacze satelity Pleiades-1A i Pleiades-1B obrazujące w zakresie wielospektralnym i panchromatycznym. Satelity pozyskują obrazy zarówno w zakresie promieniowania elektromagnetycznego widzialnego oraz bliskiej podczerwieni, powszechnie wykorzystywanej do badania środowiska. Oba satelity poruszają się po prawie kołowych orbitach heliosynchronicznych na wysokości 694 kilometrów.


Brzegi w 2016 (fot. górna) i w 2015 r. (fot. dolna)


System Pleiades jest częścią większej konstelacji, w skład której wchodzą satelity optyczne o wysokiej rozdzielczości SPOT6 i SPOT7 oraz satelity radarowe SAR TerraSAR-X oraz TandDEM-X. Dane satelitarne są już coraz powszechniej wykorzystywane w Polsce, w tym między innymi w monitoringu upraw, tworzeniu map leśnych i monitoringu lasów, badaniu osiadania ternu w obszarach eksploatacji górniczej oraz w zarządzaniu kryzysowym.
Operatorem konstelacji jest Airbus Defence & Space – największe europejskie przedsiębiorstwo technologii kosmicznych. Za dystrybuuję w Polsce odpowiada Astri Polska Sp. z o.o. (joint venture Airbus D&S oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN).

Źródło: Astri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS