|2016-06-30|
GIS, Mapy, Firma, Przetargi
KZGW odstępuje od umowy na ISOK
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej zdecydował się odstąpić od umowy z warszawską firmą Qumak na realizację V etapu budowy Informatycznego Systemu Ochrony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK).
Jak czytamy na stronie KZGW, decyzja jest spowodowana istotnymi opóźnieniami w realizacji projektu. Dotychczasowa umowa z firmą Qumak zawarta 29 sierpnia 2013 r., a przedłużona aneksem z 5 grudnia 2014 r., przewidywała zakończenie prac nad piątym etapem systemu ISOK do 30 czerwca 2015 r. W ramach prac nad tą częścią wykonawca zobowiązany był do: • usprawnienia działania systemu pilotażowego, który został dostarczony z opóźnieniem i odebrany w grudniu 2015 r.; • zasilenia systemu danymi przygotowanymi lub opracowanymi wcześniej w ramach projektu; • wdrożenia systemu w wersji produkcyjnej.
Co na te zarzuty wykonawca? „Stanowisko zamawiającego jest w ocenie zarządu Qumak niezrozumiałe i niemające oparcia w faktach. Wszystkie prace będące w zakresie leżącym po stronie wykonawcy zostały wykonane zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia (OPZ). Dokończenie projektu jest obecnie całkowicie zależne od współdziałania zamawiającego, w tym umożliwienia instalacji gotowego systemu na środowisku produkcyjnym zamawiającego” – twierdzi spółka.
Całkowita wartość umowy na system ISOK wynosi 50,6 mln zł, z czego zamawiający – jak twierdzi – poniósł na jej realizację już 46,8 mln zł.
Głównym powodem budowy systemu informatycznego ISOK jest potrzeba realizacji dyrektyw: powodziowej oraz INSPIRE. Rozwiązanie ma bowiem służyć do tworzenia map ryzyka i zagrożenia powodziowego oraz stanowić jeden z węzłów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Możliwości systemu mają być jednak znacznie szersze. Oferowane uprawnionym podmiotom przez ISOK tematyczne dane przestrzenne oraz narzędzia analityczne mają służyć m.in. w planowaniu przestrzennym czy zarządzaniu kryzysowym, umożliwiając np. symulowanie powodzi. Dodajmy, że system ten budowany był w ramach projektu ISOK, którego jednym z elementów było przeprowadzone na zlecenie GUGiK-u lotnicze skanowanie laserowe około 90% kraju.
JK
|