|2016-06-27|
GIS, Mapy
Kalisz: zabytki w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej
„Zabytki nieruchome i archeologiczne – gminna ewidencja zabytków” to nowy profil mapowy, o który wzbogacił się Miejski System Informacji Przestrzennej Kalisza.
W części tekstowej użytkownicy znajdą najistotniejsze informacje dotyczące zabytków, m.in. definicję zabytku, cechy, które decydują o uznaniu obiektu za zabytek, a także ustawowo określone formy ochrony zabytków, podstawowe informacje o tym, czym jest gminna ewidencja zabytków.
Na mapie zaznaczone zostały obszary objęte ochroną konserwatorską, stanowiska archeologiczne wpisane do rejestru zabytków oraz obiekty i zespoły ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków (GEZ). Profil mapowy daje także możliwość poszukiwania zabytku m.in. wg lokalizacji (adresu), czy przyporządkowania do poszczególnych kategorii funkcjonalnych. Do systemu zaimportowana została część kart adresowych zabytków ujętych w GEZ wraz z fotografiami obiektów w ilości 1650 kart adresowych zabytków nieruchomych, z liczącej 2228 kart adresowych gminnej ewidencji zabytków nieruchomych naszego miasta.
Obecnie dane dotyczące zabytków ujętych w gminnej ewidencji zabytków miasta Kalisza dostępne na profilu mapowym nie są jeszcze kompletne – obejmują karty adresowe zabytków, które zostały zaktualizowane w 2014 r. w związku z dwiema decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego skreślającymi z rejestru zabytków część obszaru Kalisza (decyzje MKiDN znak DOZ-OAiK-6700-310-1/12-13 z dnia 29.11.2013 r. skreślającej z rejestru zabytków części obszaru miasta Kalisza uznanego za zabytek przez WKZ 28.02.1956 r. oraz znak DOZ-OAiK-6700-310-2/12-13 z dnia 29.11.2013 r. skreślającej część obszaru miasta Kalisza w granicach aktualnych, uznanego za zabytek przez WKZ 18.02. 1957 r.). Nowy profil mapowy będzie rozbudowywany o pozostałe karty adresowe obiektów oraz inne dane.
Źródło: Zespół Administracyjny MSIP Kalisz oraz Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM Kalisz
|