Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-06-22| Geodezja, Prawo, Kataster

GIG-u pomysły na naprawę geodezji

W dniach 10-11 czerwca w Pogorzelicy odbyło się spotkanie członków Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Składało się ono z dwóch części: seminarium dyskusyjnego oraz Walnego Zgromadzenia.


GIG-u pomysły na naprawę geodezji

W trakcie seminarium poruszono tematykę korzystania z oprogramowania bez posiadania ważnej licencji i zagrożeń z tego tytułu („Geodeta czy pirat? Krótka rozprawa o prawie własności intelektualnej”), a także omówiono doświadczenia z realizacji projektów ZSIN i K-GESUT. W dyskusji – w której wzięli udział przedstawiciele administracji geodezyjnej oraz wykonawcy, w tym także ci biorący udział w realizacji wspomnianych przedsiewzięć – podnoszono problemy:
• niskiej jakości wykonanych prac oraz niewykonania ich części szczególnie przez tych przedsiębiorców, którzy pozyskali zamówienie za niską cenę, a następnie szukali podwykonawców za cenę nie dającą możliwości właściwej realizacji;
• konieczności udziału geodetów powiatowych w kontroli i nadzorze wykonywanych prac; nie sprawdził się nadzór jednej firmy wyłonionej w przetargu;
• konieczności zmiany warunków zamówienia, gdzie najniższa cena nie będzie pełnić roli dominującej.
Wszyscy zebrani zgodnie uznali, że korzystny jest udział w pracach firm lokalnych (z terenu województwa) w charakterze członków konsorcjów lub podwykonawców. Zapewnia to zachowanie jakości z racji znajomości lokalnych standardów oraz możliwości późniejszego wyegzekwowania poprawek, nawet po upływie okresu rękojmi.

Członkowie GIG biorący udział w Walnym Zgromadzeniu zobowiązali Radę Izby do realizacji następujących wniosków:
1. Należy podjąć pilne działania prowadzące do zawarcia porozumienia przez wszystkie geodezyjne organizację społeczne, dla wypracowania i realizacji podstawowych celów branży.
2. Dla usprawnienia obsługi geodezyjnej inwestycji w przygotowywanym projekcie Kodeksu budowlanego należy wpisać geodetę jako pełnoprawnego uczestnika procesu budowlanego, a także umieścić wszystkie obowiązki inwestora i projektanta dotyczące problemów geodezyjnych.
3. Do czasu powołania samorządu zawodowego geodetów należy upoważnić GGK do wydawania standardów technicznych dla poszczególnych asortymentów prace w formacie instrukcji technicznych (z wzorami podstawowych dokumentów).
4. W trybie pilnym należy zlikwidować bariery biurokratyczne, które opóźniają procesy inwestycyjne i przekształcenia własnościowe. Dotyczy to:
• likwidacji licencji;
• udostępniania zgłaszającym prace geodezyjne wszystkich materiałów z zasobu;
• powrotu – w przypadku wszystkich prac – do ryczałtowej opłaty wnoszonej jednorazowo po ich wykonaniu;
• rezygnacji z weryfikacji prac przez PODGiK, które wykonują geodeci z państwowymi uprawnieniami; jako gwarancję jakości należy wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia dla wykonawców;
• likwidacji trybów administracyjnych przy rozgraniczaniu i podziałach nieruchomości.
5. Izba powinna zabiegać o zmianę przepisów dotyczących zamówień publicznych, aby:
• najniższa cena stanowiła wagę maks. 60%;
• pozostałe kryteria odnosiły się do doświadczenia wykonawcy, zasobów ludzkich, form zatrudnienia, kluczowego personelu itp.;
• najniższa i najwyższa cena były odrzucane;
• przy dużych pracach geodezyjnych zamawiający wypłacał wykonawcy zaliczkę w wysokości 20-30%.
6. Konieczne jest stworzenie warunków zakupu grupowego oprogramowania wykorzystywanego w wykonawstwie geodezyjnym oraz warunków korzystania z pozyskanego oprogramowania w „chmurze obliczeniowej” przez członków GIG i podmioty obce. W miarę możliwości projekt zakupu sfinansować ze środków zewnętrznych, np. unijnych.
7. Niezbędne jest pozyskanie wzorów postępowania (wraz z opinią prawną) dla wdrażania w firmach należących do Izby procedur chroniących każde przedsiębiorstwo przed instalacją nielegalnego oprogramowania.
8. Należy kontynuować działania w sprawie wydania przez GUGiK czasowych Norm Czasu Pracy w Geodezji przy udziale wszystkich organizacji, tj. GIG, SGP, PGK i PTG. Ułatwi to wycenę prac geodezyjnych dla zleceniodawców (kwoty przeznaczenia), a dla wykonawców (określenie rażąco niskiej wyceny), co zapewni unormowanie rynku prac geodezyjnych.

Sławomir Leszko, wiceprezes GIG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama