wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-17| GIS, Teledetekcja

LiDAR odkrywa zapomniane miasta

Dzięki wykorzystaniu lotniczego skaningu laserowego naukowcom udało się odkryć w Kambodży rozległe i dotychczas nieudokumentowane średniowieczne miasta. O ich dokonaniach szeroko rozpisują się światowe media.


LiDAR odkrywa zapomniane miasta <br />
fot. CALI
fot. CALI

Badania kambodżańskiej dżungli przeprowadzono w ramach projektu Cambodian Archaeological Lidar Initiative (CALI) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wykorzystano do tego skanowanie laserowe z pokładu helikoptera, które pozwoliło zebrać chmurę punktów o gęstości około 16 pkt/m kw. Dane pozyskano w 2012 roku. W pierwszej kolejności potwierdziły one istnienie Mahendraparvata – starożytnego miasta nieopodal Angkor Wat. Jednak dalsza analiza chmury punktów pozwoliła dokonać wielu innych odkryć, które oficjalnie pokazano 13 czerwca w Królewskim Towarzystwie Geograficznym w Londynie.

Zaprezentowano wówczas m.in. szczegółową mapę ogromnego kompleksu miejskiego otaczającego kamienną świątynię Preah Khan Kompong Svay, szereg stanowisk do wytapiania żelaza datowanych na epokę Angkoru oraz nowe informacje na temat złożonego systemu kanałów, które zapewniały nawadnianie regionu. Nowe dane odwzorowują także pełną rozpiętość Mahendraparvata, co znacznie zwiększy precyzyjność przyszłych wykopalisk i zmniejszy ich czasochłonność.

Jedno z najbardziej uderzających odkryć, jakie przynosi dorobek CALI, dotyczy ujawnienia dowodów na duże skupiska ludzi osiedlonych wokół wszystkich starożytnych kompleksów świątyń khmerskich, co potencjalnie czyni je największymi aglomeracjami miejskimi w XII w., kiedy to Imperium Khmerskie osiągnęło swój punkt kulminacyjny. Po jego upadku historia Kambodży jest zasadniczo postrzegana jako pasmo strat, wycofania i nieobecności, bowiem region zdominowany został przez inne mocarstwa. Archeologowie i historycy mają teraz jednak nadzieję, że ustalenia CALI wskazujące na tak intensywną urbanizację pozwolą ustalić, na ile ta tradycyjna interpretacja historii jest trafna. Okres określany zazwyczaj mianem „kambodżańskiego wieku ciemnego” może okazać się tak naprawdę znacznie bardziej różnorodny i tętniący życiem, niż dotychczas sądzono.

Eksperci zasadniczo zgadzają się, że ustalenia CALI w Kambodży są najbardziej znaczącymi odkryciami archeologicznymi ostatnich lat, a technologia LiDAR jest cennym, nowym narzędziem w rękach archeologów dążących do lepszego poznania dawno minionych i zaginionych cywilizacji.

Źródło: CORDIS, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS