Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-17| GIS, Teledetekcja

LiDAR odkrywa zapomniane miasta

Dzięki wykorzystaniu lotniczego skaningu laserowego naukowcom udało się odkryć w Kambodży rozległe i dotychczas nieudokumentowane średniowieczne miasta. O ich dokonaniach szeroko rozpisują się światowe media.


LiDAR odkrywa zapomniane miasta <br />
fot. CALI
fot. CALI

Badania kambodżańskiej dżungli przeprowadzono w ramach projektu Cambodian Archaeological Lidar Initiative (CALI) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wykorzystano do tego skanowanie laserowe z pokładu helikoptera, które pozwoliło zebrać chmurę punktów o gęstości około 16 pkt/m kw. Dane pozyskano w 2012 roku. W pierwszej kolejności potwierdziły one istnienie Mahendraparvata – starożytnego miasta nieopodal Angkor Wat. Jednak dalsza analiza chmury punktów pozwoliła dokonać wielu innych odkryć, które oficjalnie pokazano 13 czerwca w Królewskim Towarzystwie Geograficznym w Londynie.

Zaprezentowano wówczas m.in. szczegółową mapę ogromnego kompleksu miejskiego otaczającego kamienną świątynię Preah Khan Kompong Svay, szereg stanowisk do wytapiania żelaza datowanych na epokę Angkoru oraz nowe informacje na temat złożonego systemu kanałów, które zapewniały nawadnianie regionu. Nowe dane odwzorowują także pełną rozpiętość Mahendraparvata, co znacznie zwiększy precyzyjność przyszłych wykopalisk i zmniejszy ich czasochłonność.

Jedno z najbardziej uderzających odkryć, jakie przynosi dorobek CALI, dotyczy ujawnienia dowodów na duże skupiska ludzi osiedlonych wokół wszystkich starożytnych kompleksów świątyń khmerskich, co potencjalnie czyni je największymi aglomeracjami miejskimi w XII w., kiedy to Imperium Khmerskie osiągnęło swój punkt kulminacyjny. Po jego upadku historia Kambodży jest zasadniczo postrzegana jako pasmo strat, wycofania i nieobecności, bowiem region zdominowany został przez inne mocarstwa. Archeologowie i historycy mają teraz jednak nadzieję, że ustalenia CALI wskazujące na tak intensywną urbanizację pozwolą ustalić, na ile ta tradycyjna interpretacja historii jest trafna. Okres określany zazwyczaj mianem „kambodżańskiego wieku ciemnego” może okazać się tak naprawdę znacznie bardziej różnorodny i tętniący życiem, niż dotychczas sądzono.

Eksperci zasadniczo zgadzają się, że ustalenia CALI w Kambodży są najbardziej znaczącymi odkryciami archeologicznymi ostatnich lat, a technologia LiDAR jest cennym, nowym narzędziem w rękach archeologów dążących do lepszego poznania dawno minionych i zaginionych cywilizacji.

Źródło: CORDIS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS