wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-17| Geodezja, Prawo, Instytucje

Szczegóły pracy ODGiK-u informacją publiczną?

Czy można żądać od starosty szczegółowych informacji dotyczących weryfikacji operatów przez ODGiK?


Szczegóły pracy ODGiK-u informacją publiczną?

Dane takie próbuje uzyskać Zamojskie Stowarzyszenie Geodetów. W marcu zwróciło się ono do starosty w Zamościu z wnioskiem o udostępnienie następujących informacji dla okresu od października 2015 r. do lutego br.:
• czasu weryfikacji każdego operatu,
• imienia i nazwiska weryfikującego,
• czasu od momentu ustosunkowania się wykonawcy po negatywnym protokole do przyjęcia takiego operatu do zasobu bądź do wydania decyzji o odmowie przyjęcia.

Pismem z połowy kwietnia starosta odmówił jednak przekazania tych informacji. W uzasadnieniu napisał, że dane, o które zwraca się ZSG, są tzw. informacją publiczną przetworzoną, która może być udostępniona tylko wtedy, gdy wnioskodawca udowodni, że jest ona istotna dla interesu publicznego. Wprawdzie organizacja wymieniła powody, dla których potrzebuje tych danych (wyjaśnienie terminowości weryfikacji operatów geodezyjnych), ale w ocenie starosty nie były one przekonujące. Co więcej, jego zdaniem przekazanie tych informacji mogłoby nawet osłabić pozycję geodetów niezrzeszonych w ZSG.

Stowarzyszenie nie dało jednak za wygraną i przekazało sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Orzeczeniem z 6 czerwca zaskarżona decyzja starosty została uchylona, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia. Wprawdzie w uzasadnieniu SKO zgodziło się ze starostą, że wnioskowane informacje były „informacją publiczną przetworzoną”, ale uznało, że ZSG skutecznie wykazało swój istotny interes publiczny w otrzymaniu żądanych danych.

Od decyzji SKO starosta może się teraz odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS