|2016-06-16|
Geodezja, Prawo
Minister Żuchowski o zmianach w geodezji
W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski odniósł się do pomysłów reformy modelu wykonywania prac geodezyjnych, zmiany standardów geodezyjnych oraz wprowadzenia samorządu zawodowego.
Posłanka Barbara Chrobak (Kukiz’15) pytała m.in., na jakim etapie znajduje się analiza projektu ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne opracowanego przez Federację Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych w 2008 r. oraz dokumentu pn. „Założenia prawnej regulacji działalności w obszarach zadaniowych rynku usług geoinformacyjnych, rynku nieruchomości, infrastruktury informacyjnej przestrzennej oraz administracji publicznej”.
„Przedmiotowe dokumenty zostały przeanalizowane pod kątem ich aktualności oraz spójności proponowanych rozwiązań. Przedstawiona w nich diagnoza, dotycząca m.in. archaiczności obecnego modelu wykonywania prac geodezyjnych, jest w znacznej mierze trafna, zaś niektóre z wypracowanych rozwiązań mogłyby zostać uwzględnione w ewentualnych przyszłych pracach legislacyjnych” – pisze Tomasz Żuchowski.
W interpelacji padło również pytanie o stan prac nad nowelizacją rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych. „W ministerstwie nie są prowadzone prace legislacyjne w przedmiotowym zakresie” – odpowiada krótko wiceminister.
Posłanka pytała także, na jakim etapie pozostaje analiza wymagań przy nadawaniu uprawnień geodetom wykonującym prace do celów prawnych oraz ich statusu. „Kwestie te będą przedmiotem rozważań w toku prac legislacyjnych nad zmianą przepisów z zakresu geodezji i kartografii. Jednocześnie należy zauważyć, że powołanie samorządu zawodowego geodetów wiązać się będzie z ograniczeniem możliwości wykonywania tego zawodu oraz zwiększenia kosztów wykonywania zawodu geodety (nałożenie na geodetów obowiązku wpłacania składek w celu sfinansowania działalności samorządu, czego konsekwencją będzie wzrost kosztów wykonywania prac geodezyjnych, a tym samym wzrost kosztów realizacji inwestycji). Tak daleko idąca ingerencja w swobodę wykonywania zawodu geodety powinna zostać uzgodniona ze środowiskiem geodetów. W tym miejscu należy wskazać, że część środowiska geodetów negatywnie odnosiła się do przedstawionych przez poprzedni Rząd propozycji powołania samorządu zawodowego” – wyjaśnia Tomasz Żuchowski.
Wiceminister odniósł się także do pytania o ewentualne przeniesienie regulacji dotyczących podziałów nieruchomości z ustawy o gospodarce nieruchomościami do projektowanego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Jak wyjaśnia, na obecnym etapie prac taki krok nie jest to jeszcze przesądzony.
JK
|