wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-15| Geodezja, Mapy, Prawo, Imprezy, Kataster

Łódzkie: główne tematy narady szkoleniowej SGiK województwa

W Poświętnem k. Opoczna z inicjatywy łódzkiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Wojciecha Dyakowskiego odbyła się cykliczna Narada Szkoleniowa Służby Geodezyjnej i Kartograficznej Województwa Łódzkiego (6-7 czerwca).


Łódzkie: główne tematy narady szkoleniowej SGiK województwa
Uczestnikami spotkania byli: geodeta województwa łódzkiego Aleksander Bielicki oraz geodeci powiatowi z terenu województwa, którzy zaznajomili się z: praktykami stosowanymi przy kontrolach baz danych geodezyjnych i kartograficznych, efektami scaleń gruntów zrealizowanych w ramach PROW 2007-2013 i perspektywami na lata 2014-2020, sposobami weryfikacji operatów włączanych do zasobu, oraz mogli zapoznać się z bieżącym orzecznictwem dotyczącym prowadzenia ewidencji gruntów i budynków przedstawionym przez sędzię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Magdalenę Durzyńską.

Ponadto geodeta powiatowy starostwa piotrkowskiego Halina Caban przedstawiła aktualny stan tworzenia Związku Powiatów Województwa Łódzkiego. Na dzień dzisiejszy 15 rad powiatów podjęło uchwały o utworzeniu ZPWŁ, w skład którego wchodzą powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, tomaszowski, wieruszowski i zgierski. Związek ten tworzony jest w celu pozyskania środków unijnych – z regionalnych programów operacyjnych (RPO) i programów centralnych „Polski Cyfrowej” – do realizacji zadań geodezyjnych i kartograficznych. Jak zapisano w projekcie statutu, celem związku jest cyfryzacja baz danych EGiB, przekształcenie analogowej mapy zasadniczej do numerycznej mapy obiektowej i utworzenie cyfrowych baz danych obiektów topograficznych, założenie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz informatyzacja zbiorów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Kolejnym tematem narady była propozycja zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów przedstawiona przez geodetę powiatowego starostwa opoczyńskiego Agnieszkę Karlińską. Po konsultacjach na naradzie zostanie ona przedstawiona Konwentowi Powiatów Województwa Łódzkiego. Propozycja dotyczy zmiany zasad prowadzenia administracyjnych postępowań klasyfikacyjnych w toku modernizacji ewidencji gruntów i budynków, wykonywanych zgodnie z art. 24a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, poprzez: • usunięcie zapisu nakazującego prowadzenie indywidualnych postępowań administracyjnych zakończonych wydaniem decyzji klasyfikacyjnych, • rozpatrywanie zastrzeżeń do projektu klasyfikacji łącznie w procedurze rozpatrywania uwag do projektu operatu opisowo-kartograficznego, w trybie art. 24a Pgik, • zawiadamianie zainteresowanych stron o przeprowadzeniu czynności klasyfikacyjnych w terenie zgodnie z danymi adresowymi wykazanymi w EGiB bądź w przypadku ich braku poprzez zawiadomienie w BIP. Stanowisko to, po akceptacji Konwentu, zostanie przedstawione ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi w celu uwzględnienia proponowanych zmian w pracach związanych z nowelizacją tego rozporządzenia.

Udział w naradzie wzięły 62 osoby, w tym: 48 reprezentowało powiaty (łącznie z przedstawicielami miast na prawach powiatu i miasta wykonującego zadania zlecone z dziedziny geodezji i kartografii na podstawie porozumienia ze starostwem powiatowym), 4 urząd marszałkowski oraz 9 – wojewódzką inspekcję geodezyjną i kartograficzną.

Źródło: WIGiK w Łodzi


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS