Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-06-15| Geodezja, Mapy, Prawo, Imprezy, Kataster

Łódzkie: główne tematy narady szkoleniowej SGiK województwa

W Poświętnem k. Opoczna z inicjatywy łódzkiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Wojciecha Dyakowskiego odbyła się cykliczna Narada Szkoleniowa Służby Geodezyjnej i Kartograficznej Województwa Łódzkiego (6-7 czerwca).


Łódzkie: główne tematy narady szkoleniowej SGiK województwa
Uczestnikami spotkania byli: geodeta województwa łódzkiego Aleksander Bielicki oraz geodeci powiatowi z terenu województwa, którzy zaznajomili się z: praktykami stosowanymi przy kontrolach baz danych geodezyjnych i kartograficznych, efektami scaleń gruntów zrealizowanych w ramach PROW 2007-2013 i perspektywami na lata 2014-2020, sposobami weryfikacji operatów włączanych do zasobu, oraz mogli zapoznać się z bieżącym orzecznictwem dotyczącym prowadzenia ewidencji gruntów i budynków przedstawionym przez sędzię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Magdalenę Durzyńską.

Ponadto geodeta powiatowy starostwa piotrkowskiego Halina Caban przedstawiła aktualny stan tworzenia Związku Powiatów Województwa Łódzkiego. Na dzień dzisiejszy 15 rad powiatów podjęło uchwały o utworzeniu ZPWŁ, w skład którego wchodzą powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, tomaszowski, wieruszowski i zgierski. Związek ten tworzony jest w celu pozyskania środków unijnych – z regionalnych programów operacyjnych (RPO) i programów centralnych „Polski Cyfrowej” – do realizacji zadań geodezyjnych i kartograficznych. Jak zapisano w projekcie statutu, celem związku jest cyfryzacja baz danych EGiB, przekształcenie analogowej mapy zasadniczej do numerycznej mapy obiektowej i utworzenie cyfrowych baz danych obiektów topograficznych, założenie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz informatyzacja zbiorów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Kolejnym tematem narady była propozycja zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów przedstawiona przez geodetę powiatowego starostwa opoczyńskiego Agnieszkę Karlińską. Po konsultacjach na naradzie zostanie ona przedstawiona Konwentowi Powiatów Województwa Łódzkiego. Propozycja dotyczy zmiany zasad prowadzenia administracyjnych postępowań klasyfikacyjnych w toku modernizacji ewidencji gruntów i budynków, wykonywanych zgodnie z art. 24a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, poprzez: • usunięcie zapisu nakazującego prowadzenie indywidualnych postępowań administracyjnych zakończonych wydaniem decyzji klasyfikacyjnych, • rozpatrywanie zastrzeżeń do projektu klasyfikacji łącznie w procedurze rozpatrywania uwag do projektu operatu opisowo-kartograficznego, w trybie art. 24a Pgik, • zawiadamianie zainteresowanych stron o przeprowadzeniu czynności klasyfikacyjnych w terenie zgodnie z danymi adresowymi wykazanymi w EGiB bądź w przypadku ich braku poprzez zawiadomienie w BIP. Stanowisko to, po akceptacji Konwentu, zostanie przedstawione ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi w celu uwzględnienia proponowanych zmian w pracach związanych z nowelizacją tego rozporządzenia.

Udział w naradzie wzięły 62 osoby, w tym: 48 reprezentowało powiaty (łącznie z przedstawicielami miast na prawach powiatu i miasta wykonującego zadania zlecone z dziedziny geodezji i kartografii na podstawie porozumienia ze starostwem powiatowym), 4 urząd marszałkowski oraz 9 – wojewódzką inspekcję geodezyjną i kartograficzną.

Źródło: WIGiK w Łodzi


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS