wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-13| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

GUGiK publikuje raport dotyczący szkoleń LiDAR

Kilka dni po opublikowaniu raportu podsumowującego działania w zakresie produkcji i wykorzystania danych ALS Główny Urząd Geodezji i Kartografii przedstawia kolejne sprawozdanie. Dotyczy ono szkoleń z wykorzystania produktów LiDAR. GUGiK zorganizował je w latach 2014-15 w ramach projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” (ISOK).


GUGiK publikuje raport dotyczący szkoleń LiDAR

Głównym celem projektu ISOK – w zakresie kompetencji GUGiK – była budowa referencyjnych, zharmonizowanych i interoperacyjnych baz danych przestrzennych. W efekcie wykonanych prac opracowano m.in. dane wysokościowe w technologii lotniczego skanowania laserowego, numeryczny model terenu, numeryczny model pokrycia terenu (dla powierzchni 92% kraju) oraz wysokorozdzielczą ortofotomapę dla 203 miast.

„GUGiK mając na celu efektywne wykorzystanie opracowanych danych przez użytkowników, podjął się organizacji szkoleń z wykorzystania produktów LiDAR” – czytamy w raporcie. Ich celem „było podniesienie cyfrowych kompetencji i świadomości społeczeństwa w zakresie możliwości wykorzystania danych przestrzennych”. (…) „Mając na względzie wyniki ankietyzacji na etapie rekrutacji, śledząc przebieg szkoleń i wyciągając wnioski z ankiet ewaluacyjnych można jednoznacznie stwierdzić, że cel szkoleń został w pełni osiągnięty. Z uwagi na fakt, iż do GUGiK nieprzerwanie napływają zapytania odnośnie kontynuacji procesu szkoleniowego, podejmowane są działania w celu uruchomienia kolejnych edycji”.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
cofrowo kompetente i przestrzennie świadome społeczeństwo to te 300 osób przeszkolonych?
 1 
odpowiedz zgłoś
a wiesz o czym mówi rycina 5 ? Opis drugi "brak finansów zapewniających infrastrukturę zbędną do wykorzystania Produktów Lidar". Niezwykle wprost kompetentnie. Też z Ministerstwa Cyfryzacji ?
 1 
odpowiedz zgłoś
cyfrowe kompetencje Drogi cyfrowy obywatelu - to nie GUGiK to wymyślił a ministerstwo cyfryzacji już lata temu - pojęcie bardzo trafne podobnie jak wykluczenie cyfrowe.
 1 
odpowiedz zgłoś
widzę że GUGiK odkrył nowe słowo - oprócz harmonizacji i interoperacyjności zaczynamy mówić o "cyfrowych kompetencjach". Podobno jak się długo coś powtarza to staje się to prawdą. Pozdrawiam cyfrowo kompetentnych.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
jaka papka językowa wniosek jest prosty, jak zadasz pytanie: podobało się bardzo, czy bardzo bardzo, to trudno mieć negatywne odpowiedzi. W takim duchu dodam swoje pytanie: gdzie jest to społeczeństwo z podniesionymi kompetencjami cyfrowymi mogące wykorzystać referencyjne, zharmonizowane i interoperacyjne baz danych przestrzennych.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
łohoho Ładna laurka
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS