Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-10| Geodezja, Prawo, Kataster

Wpis w EGiB a własność nieruchomości

W postępowaniu o zmianę danych w EGiB starosta nie może samodzielnie ustalać i rozstrzygać o prawidłowości tytułów własności do nieruchomości. Nie ma on prawa ani tym bardziej obowiązku weryfikowania w postępowaniu ewidencyjnym dokumentów uprawniających do dziedziczenia nieruchomości. W czerwcowym wydaniu GEODETY sędzia Magdalena Durzyńska opisuje przypadek z praktyki, który pokazuje stopień komplikacji wielu podobnych spraw trafiających do sądów.


Wpis w EGiB a własność nieruchomości
Stosownym pismem z 2011 r. pani P wniosła do organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków (EGiB) o dokonanie w rejestrze ewidencji wsi K wpisu określającego ją jako właś­cicielkę siedmiu działek oznaczonych numerami: 215, 216, 217, 219, 221, 434 i 435. Do wniosku dołączyła decyzję ministra rolnictwa i rozwoju wsi z grudnia 2010 r. stwierdzającą nieważność decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z 1973 r. oraz utrzymanej nią w mocy decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w G z 5 grudnia 1972 r. orzekającej o przejęciu od jej poprzedników prawnych (małżonków A) na rzecz Skarbu Państwa gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,60 ha.
W uzasadnieniu wniosku pani P wskazała, że w dacie śmierci jej poprzedniczki (tj. w 1985 r.) owo przejęte w 1973 r. na rzecz SP gospodarstwo rolne należało do masy spadkowej, zaś z uwagi na wykształcenie pani P (inżynier rolnik) w świetle ówcześnie obowiązujących przepisów prawa spadkowego w gronie spadkobierców ustawowych była ona jedyną osobą uprawnioną do dziedziczenia gospodarstwa rolnego.

W toku postępowania starosta zwrócił się do P o przedłożenie dokumentów stwierdzających nabycie praw do nieruchomości przez jej poprzedników, tj. małżonków A, jak również dokumentu poświadczającego nabycie praw do spadku po nich. Pani P złożyła m.in. kopie: postanowienia spadkowego po jednym z małżonków A, dyplomu ukończenia Akademii Rolniczej w Lublinie, decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (…) z 16 lipca 1973 r. o wprowadzeniu zmiany w rejestrze ewidencji gruntów wsi K, postanowienie Sądu Powiatowego z 1955 r. o wykreśleniu z działu II KW wpisu Skarbu Państwa. Starosta na tej podstawie ustalił, że w 1969 roku podczas prac związanych z założeniem EGiB małżonkowie A zostali wpisani jako władający działkami o łącznej powierzchni 3,6099 ha w 1/3 części, a sama pani A w 2/3 części.

Jak wskazano wyżej, całe gospodarstwo rolne o powierzchni 3,60 ha decyzją z 5 grudnia 1972 r. utrzymaną w mocy decyzją z 18 czerwca 1973 r. przejęte zostało na rzecz Skarbu Państwa (SP), po czym osobną decyzją w 1973 r. wprowadzono zmianę w rejestrze gruntów w jednostce rejestrowej nr 59 i w miejsce dotychczas wykazywanych władających wpisano Państwowy Fundusz Ziemi...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W lipcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Klątwa czerwonej pieczątki, czyli jak respektowane jest stanowisko GUNB ws. uwierzytelniania
• Narzędzia dla biegłych sądowych w sprawach dotyczących rozgraniczeń i podziałów proponuje Bogdan Grzechnik
• Polska3D.pl od Tatr po Bałtyk – portal udostępniania modeli 3D
• Co nas czeka po RTK? Tajniki satelitarnej technologii RTX
• Wielka kartografia małych miast – dr Henryk Bartoszewicz o wystawie w Archiwum Głównym Akt Dawnych
• Oferta studiów na kierunku geodezja i kartografia 2016/17
• Doradztwo, mentoring i co jeszcze? – formy wspierania rozwoju zawodowego, część 4

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS