wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-09| Mapy

Nowe plany Poznania w CYRYL-u

W Cyfrowym Repozytorium Lokalnym (CYRYL) znajdziemy kilkanaście nowych planów stolicy Wielkopolski. Pochodzą one ze zbiorów Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.


Nowe plany Poznania w CYRYL-u

W zbiorach specjalnych Biblioteki PTPN gromadzone są najcenniejsze archiwalia tej instytucji: rękopisy, stare druki, mapy, atlasy, ryciny i ekslibrysy. Pokaźny niegdyś zbiór kartograficzny Biblioteki został w dużej części bezpowrotnie zniszczony w czasie II wojny światowej, mimo to jednak w zasobach placówki nadal znajduje się ponad 400 atlasów (najstarsze z XVI wieku) oraz ponad 1400 map i planów.

CYRYL prezentuje niewielki fragment tej kolekcji złożony z 11 planów Poznania i okolicy. Najstarszy pochodzi z około 1870 roku, a dwa najmłodsze powstały w czasie okupacji hitlerowskiej. Na szczególną uwagę zasługuje broszura wydana w 1907 roku w języku niemieckim, której autorzy analizują sytuację mieszkaniową w Poznaniu na początku XX wieku (wkrótce po przyłączeniu podmiejskich wsi Jeżyce, Łazarz i Wilda). Możemy się z niej dowiedzieć, ile było w mieście pustostanów i lokali zamieszkanych, jaka była średnia liczba osób zamieszkujących lokale, jaki procent stanowiły mieszkania własnościowe i wynajmowane, ile było w Poznaniu budynków wielopiętrowych, jak kształtowała się wysokość czynszów i w jakich warunkach sanitarnych żyli poznaniacy.

Cennym elementem tej kolekcji jest także wydany w Lipsku w 1940 roku plan Poznania pokazujący zmiany dokonane na obszarze miasta międzywojennego przez okupanta (np. zlikwidowany przez hitlerowców cmentarz żydowski przy ul. Głogowskiej opisany jest już na nim jako park).

Źródło: CYRYL


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS