Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-06| Mapy, Imprezy

Mapy małych miast w Warszawie

26 oryginalnych map i 18 reprodukcji można do 24 czerwca oglądać w Sali Balowej Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dzisiaj (6 czerwca) odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Wielka kartografia małych miast XVII-XIX wieku”.


Mapy małych miast w Warszawie

Na wystawie zaprezentowano mapy wielkoskalowe mniejszych miast Rzeczypospolitej, mniej znane i rzadziej wystawiane niż kartografika dużych miast (jak np. Gdańsk, Kraków, Poznań czy Warszawa). Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią oryginały znajdujące się w zasobie AGAD. Druga część to natomiast przedstawione na planszach kopie map wielkoskalowych ze zbiorów AGAD, Archiwum Narodowego w Krakowie i Archiwum Państwowego w Warszawie. Wśród eksponatów znalazły się również panoramy miast.

Na wystawie można oglądać m.in.:
• oryginały – panoramę Krosna (1617-18), plan sytuacyjny Bolimowa (1745), mapę Włocławka i gruntów miejskich (1787 r.), plan sytuacyjny Piotrkowa (1787 r.), mapę Kalisza i okolic (1818-21), plan regulacyjny Makowa (1876) oraz plan sytuacyjny fortecy jasnogórskiej (ok. 1789);
• kopie – plan półperspektywiczny Skawiny (1663), mapę rysunkową Niżankowic i okolic (1759), plan sytuacyjny Kut (1781), plan sytuacyjny Łęczycy (1796), plan regulacyjny Grajewa (1895).


W otwarciu wystawy brali udział m.in. dyrektor AGAD dr Hubert Wajs, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku prof. Adam Koseski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski oraz dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński.

Organizatorem wystawy jest Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Akademia Humanistyczna w Pułtusku. Ekspozycji towarzyszy katalog, do którego załączona jest płyta CD ze skanami map w wysokiej rozdzielczości. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mapy 2015-16.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej o mapach prezentowanych w AGAD w czerwcowym numerze GEODETY pisze dr Henryk Bartoszewicz, autor scenariusza i kurator wystawy.

Plan sytuacyjny Golubia i Nowego Miasta Lubawskiego (1655)

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS