wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-06| Mapy, Imprezy

Mapy małych miast w Warszawie

26 oryginalnych map i 18 reprodukcji można do 24 czerwca oglądać w Sali Balowej Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dzisiaj (6 czerwca) odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Wielka kartografia małych miast XVII-XIX wieku”.


Mapy małych miast w Warszawie

Na wystawie zaprezentowano mapy wielkoskalowe mniejszych miast Rzeczypospolitej, mniej znane i rzadziej wystawiane niż kartografika dużych miast (jak np. Gdańsk, Kraków, Poznań czy Warszawa). Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią oryginały znajdujące się w zasobie AGAD. Druga część to natomiast przedstawione na planszach kopie map wielkoskalowych ze zbiorów AGAD, Archiwum Narodowego w Krakowie i Archiwum Państwowego w Warszawie. Wśród eksponatów znalazły się również panoramy miast.

Na wystawie można oglądać m.in.:
• oryginały – panoramę Krosna (1617-18), plan sytuacyjny Bolimowa (1745), mapę Włocławka i gruntów miejskich (1787 r.), plan sytuacyjny Piotrkowa (1787 r.), mapę Kalisza i okolic (1818-21), plan regulacyjny Makowa (1876) oraz plan sytuacyjny fortecy jasnogórskiej (ok. 1789);
• kopie – plan półperspektywiczny Skawiny (1663), mapę rysunkową Niżankowic i okolic (1759), plan sytuacyjny Kut (1781), plan sytuacyjny Łęczycy (1796), plan regulacyjny Grajewa (1895).


W otwarciu wystawy brali udział m.in. dyrektor AGAD dr Hubert Wajs, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku prof. Adam Koseski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski oraz dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej GUGiK Jerzy Zieliński.

Organizatorem wystawy jest Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Akademia Humanistyczna w Pułtusku. Ekspozycji towarzyszy katalog, do którego załączona jest płyta CD ze skanami map w wysokiej rozdzielczości. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mapy 2015-16.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej o mapach prezentowanych w AGAD w czerwcowym numerze GEODETY pisze dr Henryk Bartoszewicz, autor scenariusza i kurator wystawy.

Plan sytuacyjny Golubia i Nowego Miasta Lubawskiego (1655)

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS