|2016-06-02|
Geodezja, GIS, Przetargi, Kataster
GUGiK przymierza się do wdrożenia nowych e-usług
W związku z realizacją wartych 430 mln zł projektów CAPAP, ZSIN II oraz K-GESUT Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił dialog techniczny dotyczący nowych narzędzi informatycznych, w tym: budowy systemu automatycznej generalizacji, redakcji i produkcji kartograficznej oraz wytworzenia i rozwoju e-usług.
GUGiK przygotował już projekt opisu przedmiotu zamówienia dla tego przetargu. Celem ogłoszonego właśnie dialogu technicznego będzie omówienie szczegółów technicznych tego 153-stronicowego dokumentu wspólnie z potencjalnymi wykonawcami. Wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu można składać do 10 czerwca.
Jak wynika z udostępnionego OPZ, w ramach projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej) GUGiK planuje wdrożyć nowe e-usługi służące np. do: analiz przestrzennych czy podnoszenia jakości danych u zewnętrznego dysponenta, a także udoskonalić istniejące serwisy, np. do: zgłaszania błędów w PZGiK czy udostępniania własnych zasobów.
Nowe usługi rozwijane w ramach projektu ZSIN faza II mają służyć m.in. do publikacji średnich cen transakcyjnych nieruchomości czy przekazywania wybranych informacji z aktów notarialnych. GUGiK zamierza ponadto rozwinąć serwisy do oceny spójności i integralności danych EGiB czy też do harmonizacji rejestrów publicznych powiązanych z ZSIN-em.
Nowe usługi w ramach krajowej bazy GESUT (K-GESUT) pozwolą z kolei na subskrypcję dedykowanych kompozycji danych z tego rejestru oraz na weryfikację dostępności sieci uzbrojenia terenu.
Poza e-usługami w planach GUGiK-u jest także utworzenie platformy analitycznej umożliwiającej wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych, w tym na danych 3D, a także interpretację oraz wizualizację wyników w postaci tekstowej oraz graficznej. Urząd chce również zainwestować w nowe narzędzia do udostępniania danych zdeponowanych w CAPAP (w szczególności materiałów z PZGiK, danych 3D oraz cyfrowych map topograficznych, ogólnogeograficznych i tematycznych).
W planach GUGiK-u jest także budowa systemu automatycznej generalizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO) na potrzeby tworzenia cyfrowych map topograficznych i ogólnogeograficznych. Powstać ma również portal informacyjny CAPAP – zapewni on komunikację pomiędzy interesariuszami projektu i potencjalnymi odbiorcami usług, w tym również wymianę wiedzy, doświadczeń i informacji o korzyściach związanych z zastosowaniami danych i usług danych przestrzennych. W ramach przedsięwzięcia ma zostać udostępniona także platforma e-learningowa.
GUGiK chce ponadto uruchomić serwis, który na cyfrowych mapach prezentowałby średnie ceny transakcyjne nieruchomości. Na platformie ePUAP ma z kolei powstać aplikacja do składania drogą elektroniczną wniosków o wydanie wypisów oraz wyrysów z EGiB. W planach jest także wytworzenie narzędzia umożliwiającego kontrolę i ocenę jakości i spójności danych stanowiących źródło danych do zasilenia krajowej bazy GESUT.
JK
|