wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-06-02| Geodezja, GIS, Przetargi, Kataster

GUGiK przymierza się do wdrożenia nowych e-usług

W związku z realizacją wartych 430 mln zł projektów CAPAP, ZSIN II oraz K-GESUT Główny Urząd Geodezji i Kartografii ogłosił dialog techniczny dotyczący nowych narzędzi informatycznych, w tym: budowy systemu automatycznej generalizacji, redakcji i produkcji kartograficznej oraz wytworzenia i rozwoju e-usług.


GUGiK przymierza się do wdrożenia nowych e-usług

GUGiK przygotował już projekt opisu przedmiotu zamówienia dla tego przetargu. Celem ogłoszonego właśnie dialogu technicznego będzie omówienie szczegółów technicznych tego 153-stronicowego dokumentu wspólnie z potencjalnymi wykonawcami. Wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu można składać do 10 czerwca.

Jak wynika z udostępnionego OPZ, w ramach projektu CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej) GUGiK planuje wdrożyć nowe e-usługi służące np. do: analiz przestrzennych czy podnoszenia jakości danych u zewnętrznego dysponenta, a także udoskonalić istniejące serwisy, np. do: zgłaszania błędów w PZGiK czy udostępniania własnych zasobów.

Nowe usługi rozwijane w ramach projektu ZSIN faza II mają służyć m.in. do publikacji średnich cen transakcyjnych nieruchomości czy przekazywania wybranych informacji z aktów notarialnych. GUGiK zamierza ponadto rozwinąć serwisy do oceny spójności i integralności danych EGiB czy też do harmonizacji rejestrów publicznych powiązanych z ZSIN-em.

Nowe usługi w ramach krajowej bazy GESUT (K-GESUT) pozwolą z kolei na subskrypcję dedykowanych kompozycji danych z tego rejestru oraz na weryfikację dostępności sieci uzbrojenia terenu.

Poza e-usługami w planach GUGiK-u jest także utworzenie platformy analitycznej umożliwiającej wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych, w tym na danych 3D, a także interpretację oraz wizualizację wyników w postaci tekstowej oraz graficznej. Urząd chce również zainwestować w nowe narzędzia do udostępniania danych zdeponowanych w CAPAP (w szczególności materiałów z PZGiK, danych 3D oraz cyfrowych map topograficznych, ogólnogeograficznych i tematycznych).

W planach GUGiK-u jest także budowa systemu automatycznej generalizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO) na potrzeby tworzenia cyfrowych map topograficznych i ogólnogeograficznych. Powstać ma również portal informacyjny CAPAP – zapewni on komunikację pomiędzy interesariuszami projektu i potencjalnymi odbiorcami usług, w tym również wymianę wiedzy, doświadczeń i informacji o korzyściach związanych z zastosowaniami danych i usług danych przestrzennych. W ramach przedsięwzięcia ma zostać udostępniona także platforma e-learningowa.

GUGiK chce ponadto uruchomić serwis, który na cyfrowych mapach prezentowałby średnie ceny transakcyjne nieruchomości. Na platformie ePUAP ma z kolei powstać aplikacja do składania drogą elektroniczną wniosków o wydanie wypisów oraz wyrysów z EGiB. W planach jest także wytworzenie narzędzia umożliwiającego kontrolę i ocenę jakości i spójności danych stanowiących źródło danych do zasilenia krajowej bazy GESUT.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS