Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-31| Mapy

Premiera historyczno-topograficznego atlasu Wrocławia

Wkrótce na rynek księgarski trafi V tom historyczno-topograficznego atlasu miast śląskich, dotyczący Wrocławia.23 maja odbyła się prezentacja publikacji wydanej przez Instytut Herdera w Marburgu (Niemcy) i Pracownię Atlasu Historycznego (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego).


Premiera historyczno-topograficznego atlasu Wrocławia

Atlas miast śląskich, który w Instytucie Herdera powstaje przy współpracy polskich, czeskich i niemieckich partnerów, umożliwia wgląd w rozwój osadniczy 34 wybranych miast regionu od początków XIX w. po dzień dzisiejszy. Idea projektu zrodziła się w trakcie inwentaryzacji unikalnego zbioru zdjęć lotniczych w zasobach Instytutu Herdera. Poszczególne etapy rozwoju przestrzennego prezentowane są na podstawie materiałów kartograficznych, zdjęć lotniczych, grafik, fotografii, artykułów prasowych, fragmentów filmów oraz sporządzanych specjalnie na potrzeby atlasu map faz rozwoju.

Dotychczas ukazały się tomy dotyczące Zgorzelca/Görlitz (2010 r.), Opola/Oppeln (2011 r.), Węglińca/Kohlfurt (2012 r.) i Nowej Soli/Neusalz (2013 r.). Najnowszy tom poświęcony jest największemu miastu całego regionu i stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiowi.

Atlas jest kombinacją faktów, informacji oraz interpretacji historii i współczesności miast Śląska, stanowiąc w ten sposób kolejny element jednoczenia się Europy. Szczególną uwagę poświęcono aspektom rozwoju osadnictwa, rozwoju gospodarczo-geograficznego i transportu opisywanych miejscowości wraz z najbliższą okolicą. Oprócz źródeł pisanych, podstawę tworzą publikowane w jednolitej skali 1:25 000, częściowo unikalne, mapy oraz zdjęcia lotnicze z lat ok. 1830, 1900, 1940, 1975 i 2000. Szczególne znaczenie mają tworzone specjalnie na potrzeby atlasu mapy faz rozwoju, pokazujące poszczególne etapy rozwoju przestrzennego danego miasta.

W każdym z atlasów – także tym najnowszym dotyczącym Wrocławia – rozwój miasta ukazano od początków industrializacji na Śląsku, poprzez rozrost miasta i rozbudowę nowoczesnej infrastruktury technicznej w epoce wilhelmińskiej oraz rozwój miejski w okresie międzywojennym. W okresie powojennym skupiono się przede wszystkim na różnych formach odbudowy oraz na, początkowo socjalistycznych, przemianach funkcjonalnych i strukturalnych. Zakończenie tworzy opis sytuacji miasta na obecnym etapie transformacji. Zdjęcia i widoki miast oraz budynków umożliwiają natomiast spojrzenie na wewnętrzne struktury konkretnych miejscowości. Zastosowany układ map i zdjęć lotniczych w kolejności czasowej pozwala prześledzić przemiany krajobrazu miejskiego na przestrzeni ostatnich dwóch wieków, co może przysłużyć się w dalszych badaniach naukowych oraz w praktyce, np. w celach porównawczych oraz dyskusjach o konsekwencjach zagospodarowaniu przestrzennym w przeszłości i współcześnie.

Każdy z atlasów ma formę polsko-niemieckiego tomu. Równolegle istnieje także wersja internetowa, a dzięki dodatkowym opcjom umożliwiającym interaktywne połączenie mapy, zdjęć i tekstu, wersja cyfrowa atlasu wykorzystuje dodatkowe możliwości wizualizacji.

Atlas ma trafić do sprzedaży w czerwcu (cena: około 100 zł). Polskim kolporterem jest wydawnictwo Via Nova.

Więcej informacji

Źródło: Uniwersytet Wrocławski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS