wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-31| GIS, Mapy, Firma

Mongolska poczta wykorzysta what3words

Z powodu braku kompleksowego systemu adresowego mieszkańcy rozległej i rzadko zaludnionej Mongolii mają spore problemy z korzystaniem z usług pocztowych. Rozwiązaniem problemu ma być wdrożenie systemu what3words.


Mongolska poczta wykorzysta what3words

Mongolia ma powierzchnię zbliżoną do Unii Europejskiej, a zamieszkuje ją raptem 3 mln osób, z czego 30% to ludność nomadyczna. Funkcjonowanie krajowej poczty dodatkowo utrudnia niewielka liczba jej pracowników (900 na cały kraj), rzadka sieć placówek oraz brak jednolitego systemu adresowego obejmującego cały kraj. Mieszkańcy próbują radzić sobie z tym problemem, umieszczając na kopercie opis dotarcia do swojego mieszkania (np. „naprzeciwko stacji benzynowej) oraz załączając swój numer telefonu w razie, gdyby listonosz zbłądził. Mimo to niedoręczone listy i przesyłki są w tym kraju i tak na porządku dziennym.

By definitywnie rozwiązać ten problem, mongolska poczta zdecydowała się wdrożyć system what3words wymyślony w 2013 r. przez brytyjską firmę o tej samej nazwie. Jego idea jest prosta. Cały świat podzielono na 57 bilionów kwadratów o wymiarach 3 x 3 m i każdemu z nich przyporządkowano unikatową kombinację 3 słów. W rezultacie każdy mieszkaniec Mongolii może precyzyjnie określić miejsce swojego pobytu, niezależnie od tego, czy mieszka w gęsto zaludnionym Ułan Bator czy na dalekiej prowincji. Wskazanie właściwej kombinacji trzech słów ma ułatwić specjalna darmowa aplikacja na smartfony.

Co ciekawe, to już drugi duży mongolski podmiot, który postanowił wdrożyć system what3words. Pierwszym był krajowy portal Mmarket.mn oferujący zakupy przez internet.

– Pracuję w mongolskiej poczcie już 10 lat. Przez ten czas zaprezentowano nam wiele lokalnych i międzynarodowych systemów adresowych. Spośród nich what3words okazał się najbardziej optymalnym oraz najbardziej przyjaznym dla użytkownika – mówi prezes Poczty Mongolskiej Batsaichan Tsedendamba.

Źródło: what3words, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS