wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-31| Geodezja, Prawo

ODGiK nie daje tego, co zamówione. Co robić?

Czy ośrodki dokumentacji geodezyjnej mogą wydawać materiały w innej formie, niż petent wskazał we wniosku? Głos w tej sprawie zabrał główny geodeta kraju.


ODGiK nie daje tego, co zamówione. Co robić?

Kazimierz Bujakowski odniósł się do problemu podniesionego przez Podlaską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Organizacji sygnalizowane są sytuacje, gdy PODGiK-i, tłumacząc się np. względami technicznymi, nie udostępniają materiałów geodezyjnych w takiej formie, jaka została określona we wniosku. Co ważne, towarzyszy temu naliczenie innej opłaty niż w cenniku, często wyższej.

GGK zauważa, że petent określa we wniosku, jakie materiały zasobu powinny być mu udostępnione, oraz definiuje ich zakres, formę i postać. Jednak ODGiK może udostępnić tylko te materiały, które znajdują się w zasobie. By uniknąć rozbieżności, ośrodek powinien publikować na tablicy ogłoszeń starostwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz materiałów, które mogą być aktualnie udostępniane z jednoczesnym podaniem informacji o postaci, w jakiej dany materiał jest udostępniany. W przypadku gdy materiały wydawane są w postaci elektronicznej, należy uwzględnić także informacje o formatach.

Kazimierz Bujakowski podkreśla jednocześnie, że materiały określone w Dokumencie Obliczenia Opłaty powinny być zgodne z zakresem wskazanym we wniosku. Natomiast w przypadku sporu należy wydać decyzję administracyjną. „Organ nie może zatem udostępnić materiałów zasobu w innym zakresie, niż to wynika z wniosku – »wbrew woli wnioskodawcy«, gdyż brak woli wnioskodawcy oznacza spór dotyczący zakresu udostępnianych materiałów, który powinien być rozstrzygnięty w postępowaniu administracyjnym” – zaznacza GGK.

Jak wyjaśnia dalej Kazimierz Bujakowski, w przypadku braku możliwości technicznych udostępnienia materiałów zasobu w zakresie wskazanym we wniosku przekazane dane mogą zawierać większą liczbę jednostek rozliczeniowych bez konieczności naliczania wyższej opłaty, z tym że licencja dołączana do udostępnianych materiałów powinna określać zakres ich wykorzystania zgodny z wnioskiem i Dokumentem Obliczenia Opłat.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS