wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-30| GNSS

Udany start GLONASS-a

W niedzielę (29 maja) z kosmodromu w Plesiecku z powodzeniem wystrzelono kolejnego satelitę rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS.


Udany start GLONASS-a

Tym samym konstelacja ta składa się już z 28 aparatów, z czego 24 nadają sygnały nawigacyjne.

To już drugi udany start satelity GLONASS w tym roku. Poprzedni nastąpił w lutym. W obu przypadkach wystrzelono aparat starszej generacji M. Jeśli zaś chodzi o nowy blok K, na orbicie znalazły się dotychczas tylko dwa takie aparaty, z czego sygnały nadaje wyłącznie jeden.

W planach administratora systemu na najbliższe lata jest wystrzelenie jeszcze 7 satelitów M. W 2018 r. rozpocznie się z kolei wynoszenie 11 aparatów bloku K1, co przewiduje umowa podpisana w marcu br. Pierwsze maszyny generacji K2 mają natomiast trafić na orbitę w 2019 lub 2020 roku.

Przypomnijmy, że satelity GLONASS-K ma wyróżniać m.in. dłuższa żywotność (10 zamiast 7 lat), nadawanie nowego cywilnego sygnału L3 oraz transmisja wiadomości nawigacyjnych w technologii wielodostępu CDMA zamiast FDMA, co – mówiąc prościej – ma zwiększyć kompatybilność tego systemu z GPS czy Galileo.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS