wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-17| Geodezja, Prawo, Instytucje

GINB i GGK o uwierzytelnianiu projektów zagospodarowania działki

Główny geodeta kraju i główny inspektor nadzoru budowlanego wydali wspólne stanowisko dotyczące obowiązku przekazywana do starostów przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego uwierzytelnionych kopii zatwierdzonych projektów zagospodarowania działki lub terenu.


GINB i GGK o uwierzytelnianiu projektów zagospodarowania działki

W ocenie GINB i GGK, mając na uwadze przepisy Pgik oraz Prawa budowlanego zapisany w art. 23 ust. 4 Pgik obowiązek przekazywania uwierzytelnionych projektów zagospodarowania ma zastosowanie jedynie w przypadku pozwolenia na budowę budynku oraz zgłoszenia budowy (o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a oraz 2b Prawa budowlanego).

W przypadku, gdy organem administracji architektoniczno-budowlanej jest starosta, przepisów o obowiązkach przekazywania odpisów decyzji i zgłoszeń nie stosuje się. Sposób informowania o zaistnieniu opisanych decyzji i zgłoszeń powinien być przedmiotem wewnętrznych regulacji organizacyjnych starosty (lub prezydenta miasta).

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Podpowiadacz, to co proponujesz to jest niestety/stety zastrzeżone w art. 11 prawa geodezyjnego wyłącznie wykonawcom. Prace geodezyjne i kartograficzne mogą wykonywać tylko: przedsiębiorcy, jednostka organizacyjna, biegli sądowi, osoby wykonujące funkcje mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego a nie urzędnik starostwa. Tu nie chodzi czy my umiemy sczytać współrzędne, skalibrować analogowe PZD lub T, ustalić granice konturu Bp, obliczyć powierzchnie itp. tu chodzi o to czy nam to wolno robić? A jeśli tak, to czy mamy kompletować operaty techniczne i przekazywać je do PZGiK?
 1 
odpowiedz zgłoś
ojejku powiatowy, to kto to u was pracuje, że nie potraficie z projektu, wykonanego na mapie do celów projektowych, która jest ( a przynajmniej być powinna) spójna z waszymi numerycznymi bazami danych, odczytać współrzędnych... Katastrofa jakaś... Gdyby geodeci w taki sposób myśleli, to żaden nie byłby w stanie wytyczyć budynku...Może kadry trzeba zmienić, a nie pytać tu, na forum, jak pozyskać współrzędne budynku z projektu i jak obliczać powierzchnie.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ojejku Żadne stanowisko czy GGK czy GINB usiłujące naprawić źle przygotowane projekty zmian w prawie oraz późniejsze jego stanowienie nie jest jego wykładnią. Przypominam również, że organy administracji publicznej działają na podstawie i w ramach obowiązujących przepisów prawnych stąd domniemania, że coś powinno być regulowane przez przepisy wewnętrzne ...zostawiam bez komentarza. Swoją drogą tak statystycznie ile jest takich przypadków w kraju że organem administracji architektoniczno-budowlanej jest inny organ niż ten, który prowadzi egib?
 1 
odpowiedz zgłoś
Czytać ze zrozumieniem. Panuje wśród kobiet przekonanie, że "chłopu to jedno na myśli" tak samo teraz jest z geodetami jak ktoś powie "uwierzytelnienie" to geodeta myśli jedno "art. 12b ust. 5". A tu nie o to chodzi, nie o to uwierzytelnianie. W przepisach o których mowa w "porozumieniu" chodzi o dokumenty "budowlane", które mają być wykorzystywane w EGiB i to tych dokumentów kopie mają być uwierzytelnione ale w sposób zwykłe rozumiany tj. np. zgodność z oryginałem itd. Inna sprawa, że Główni zajmują się #$%!!ołami ale tym jak ma starostwo wprowadzić zmiany wynikające z kopii PZT czy D to już nikt się nie zająknie. Kto ma z planu obliczać powierzchnie, kto i jak ma pozyskiwać współrzędne budynku z projektu, to tu nie ma mądrego. Panie Bujakowski kończ pan i wstydu oszczędź.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
nakaz uwierzytelniania na projektantów dopiero larum by się podniosło , że musi zapłacić 70 zł za uwierzytelnienie że na nieprzerobionej mapie zaprojektował haha
odpowiedz zgłoś
Plan zagospodarowania działki NIE JEST dokumentem sporządzonym przez wykonawcę prac gik, w związku z czym nie może być przedmiotem uwierzytelnienia w trybie art.12b ust.5 i art.12d ust.2 p.g.k. Dokument ten (plan) sporządzany jest przez projektanra i następnie "zatwierdzany" przez starostę. Wskazany przepis art.23 ust.4 ustawy stanowi, że to organ ma wykonać kopię takiego dokumentu, uwierzytelnić ją sobie, i przekazać do organu prowadzącego egib. Innymi słowy to wspólne stanowisko w ogóle NIE DOTYCZY uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych, sporządzonych przez wykonawcęprac gik.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
uzgodnienie Przecież takie logiczne jest, że jeżeli organ nie posiada pewnych danych to ich nie przekazuje. Czy to wymaga uzgodnień. Uzgadniać należy sprawy istotne których do dzisiaj nie wyjaśniono.
odpowiedz zgłoś
Do Ada Sprawa o której piszesz jest już rozstrzygnięta : http://www.ptg-org.pl/page/GUNB:-Mapy-z-inwentaryz acji-powykonawczych-nie-muszą-być-uwierzytelnian e-albo-urzędowo-klauzulowane/
 3 
odpowiedz zgłoś
Uwierzytelnianie Panowie wydali wspólne oświadczenie w temacie już rozstrzygniętym. A przecież ważniejsze dla geodetów i ośrodków jest to, czy inwentaryzacje powykonawcze mają być uwierzytelniane odpłatnie, czy nadzór budowlany przyjmuje dokumenty bez podpisów ośrodka
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS