|2016-05-13|
Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Prawo
Rząd zapowiada kolejne zmiany w przepisach dotyczących dronów
Nowe regulacje prawne dotyczące zasad używania dronów powinny zapewnić zrównoważony rozwój branży bezzałogowych statków powietrznych przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit na konferencji „Bezpieczne wykorzystywanie dronów w cywilnej przestrzeni powietrznej”, która odbyła się w dniach 11–12 maja na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
W ocenie Jerzego Szmita nowelizacja przepisów jest konieczna z uwagi na potrzebę dostosowywania przepisów do dynamicznie rozwijającego się rynku oraz precyzyjne oddzielenie sportowego i rekreacyjnego wykorzystania dronów od użytku komercyjnego. Wiceminister podkreślił jednocześnie, że dalszy rozwój branży jest szansą dla gospodarki. Drony są powszechnie wykorzystywane m.in. w geodezji, rolnictwie czy leśnictwie, a zakres ich używania jest coraz większy.
– Polska jest liderem, jeśli chodzi o przepisy regulujące używanie dronów – podkreślił wiceminister Jerzy Szmit. Widzimy jednak konieczność dalszej nowelizacji przepisów w tym zakresie. Chcemy znajdować rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo w powietrzu, ale nie będą hamowały rozwoju tego rynku.
Na konferencji poruszono również zagadnienia związane z amatorskim używaniem dronów. Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprezentował kampanię informacyjną pod hasłem „Lataj z głową bezzałogowo". Strona internetowa latajzglowa.pl prezentuje podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się dronami. Urząd Lotnictwa Cywilnego apeluje, aby dronów używać na otwartej przestrzeni jedynie w zasięgu wzroku. Nie należy latać w pobliżu lotnisk, nad ludźmi, miastami, budynkami i drogami.
Było to drugie spotkanie zorganizowane wspólnie przez resort infrastruktury i budownictwa, Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i Port Lotniczy Olsztyn-Mazury dotyczące sposobów przeciwdziałania zagrożeniom związanym z nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem bezzałogowych statków powietrznych w cywilnej przestrzeni powietrznej. Poza reprezentantami administracji rządowej w konferencji uczestniczyli eksperci, przedstawiciele uczelni i ośrodków naukowych, regionalnych portów lotniczych oraz firm i innych podmiotów związanych z branżą.
Źródło: MIiB, JK
|