wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-11| GIS, Mapy, Teledetekcja

Powstała pierwsza mapa rzeźby Merkurego

Służba Geologiczna USA (USGS) ogłosiła zakończenie prac nad pierwszym kompletnym numerycznym modelem terenu Merkurego.


Powstała pierwsza mapa rzeźby Merkurego

Opracowanie wykonano na bazie zdjęć dostarczonych przez amerykańskiego satelitę MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging (MESSENGER). Dodajmy, że to pierwszy statek kosmiczny, jaki wszedł na orbitę tej planety. Od 2011 r. aparat ten okrążył Merkurego ponad 4,1 tys. razy, dostarczając około 100 tys. zobrazowań. Następnie na bazie stereopar pozyskano informacje o wysokości poszczególnych form terenu.

Jak można przeczytać w komunikacie USGS, największym wyzwaniem w tym projekcie okazało się przetwarzanie obrazów do postaci NMT. W analogicznych pracach wykonywanych dla powierzchni Ziemi zdjęcia tego samego obszaru na ogół charakteryzują się podobnymi warunkami oświetleniowymi. Merkury ma jednak zupełnie inny ruch obiegowy i wirowy, co przełożyło się na spore różnice w cieniach występujących na dopasowywanych obrazach.

By pokonać ten problem, opracowano specjalne oprogramowanie do przetwarzania zobrazowań Merkurego – Integrated Software for Imagers and Spectrometers. Kris Becker z USGS podkreśla, że doświadczenia zebrane w tych pracach pomogą skuteczniej kartować inne ciała niebieskie – asteroidy, komety czy księżyce.

Mapa stanowi zupełnie nowy wgląd w rzeźbę Merkurego. Poprzednie opracowania są bowiem znacznie mniej szczegółowe i kompletne. Bazują przede wszystkim na danych dostarczonych podczas trzech przelotów satelity Mariner 10 wykonanych ponad 40 lat temu.

Źródło: USGS, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS