wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-10| GIS, Mapy, Prawo

O pomiarach hydrograficznych w rozporządzeniu

Wczoraj (9 maja) w Dzienniku Ustaw (poz. 636) opublikowano rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 13 kwietnia 2016 r. w sprawie przekazywania służbie hydrograficznej danych pomiarowych.


O pomiarach hydrograficznych w rozporządzeniu <br />
fot. Wikipedia/University of Texas at Austin
fot. Wikipedia/University of Texas at Austin

Jest to akt wykonawczy do ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, który określa warunki i sposób przekazywania służbie hydrograficznej kopii danych pomiarowych.

Jak czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu rozporządzenia, zgodnie z art. 41 c ust. 1 tejże ustawy podmiot prowadzący na polskich obszarach morskich pomiary hydrograficzne niezwłocznie i nieodpłatnie przekazuje służbie hydrograficznej kopię uzyskanych danych. Celem takiego rozwiązania było zapewnienie, aby wszelkie istotne informacje w zakresie bezpieczeństwa żeglugi, w szczególności dane batymetryczne oraz o wykrytych niebezpieczeństwach nawigacyjnych, które będą w posiadaniu różnych podmiotów prowadzących badania i pomiary hydrograficzne dla własnych celów, będą przekazywane służbie hydrograficznej. Jeśli zatem jakiś podmiot wykryje np. spłycenie dotychczas nieuwidocznione na mapach i w pomocach nawigacyjnych, taka informacja znajdzie się w odpowiednich publikacjach nautycznych, a w razie potrzeby poprzez ostrzeżenia nawigacyjne zostanie niezwłocznie przekazana do jednostek uprawiających żeglugę w tym rejonie.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem każdy podmiot prowadzący na polskich obszarach morskich pomiary hydrograficzne lub inne pomiary z elementami pomiarów hydrograficznych (pomiary batymetryczne, sonarowe, magnetometryczne lub optyczne rozpoznanie obiektów podwodnych), przekazuje służbie hydrograficznej zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki pomiarów hydrograficznych nie później niż w ciągu 30 dni od zakończenia pomiarów, w formie cyfrowej wraz z opisem: celu wykonywanych pomiarów, zastosowanej metodyki oraz jednostki pomiarowej, w tym zastosowanych urządzeń i oprogramowania. Podmiot prowadzący pomiary dostarcza kopię danych pomiarowych do siedziby służby hydrograficznej lub przekazuje je za pomocą operatora pocztowego bądź przy użyciu poczty elektronicznej. Natomiast ze względu na dynamicznie zmieniającą się technologię wykonywania pomiarów hydrograficznych oraz przepisów międzynarodowych dotyczących dokładności pomiarów celowym jest publikacja formy przekazywanych danych do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej przez BHMW na podmiotowej stronie internetowej. Każdorazowe procedowanie rozporządzenia w przypadku konieczności zmiany wymagań jest nieuzasadnione – napisano w uzasadnieniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie 24 maja.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS