|2016-05-10|
GIS, Mapy, Prawo
O pomiarach hydrograficznych w rozporządzeniu
Wczoraj (9 maja) w Dzienniku Ustaw (poz. 636) opublikowano rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 13 kwietnia 2016 r. w sprawie przekazywania służbie hydrograficznej danych pomiarowych.
fot. Wikipedia/University of Texas at Austin
|
|
|
|
|
|
Jest to akt wykonawczy do ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, który określa warunki i sposób przekazywania służbie hydrograficznej kopii danych pomiarowych.
Jak czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu rozporządzenia, zgodnie z art. 41 c ust. 1 tejże ustawy podmiot prowadzący na polskich obszarach morskich pomiary hydrograficzne niezwłocznie i nieodpłatnie przekazuje służbie hydrograficznej kopię uzyskanych danych. Celem takiego rozwiązania było zapewnienie, aby wszelkie istotne informacje w zakresie bezpieczeństwa żeglugi, w szczególności dane batymetryczne oraz o wykrytych niebezpieczeństwach nawigacyjnych, które będą w posiadaniu różnych podmiotów prowadzących badania i pomiary hydrograficzne dla własnych celów, będą przekazywane służbie hydrograficznej. Jeśli zatem jakiś podmiot wykryje np. spłycenie dotychczas nieuwidocznione na mapach i w pomocach nawigacyjnych, taka informacja znajdzie się w odpowiednich publikacjach nautycznych, a w razie potrzeby poprzez ostrzeżenia nawigacyjne zostanie niezwłocznie przekazana do jednostek uprawiających żeglugę w tym rejonie.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem każdy podmiot prowadzący na polskich obszarach morskich pomiary hydrograficzne lub inne pomiary z elementami pomiarów hydrograficznych (pomiary batymetryczne, sonarowe, magnetometryczne lub optyczne rozpoznanie obiektów podwodnych), przekazuje służbie hydrograficznej zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki pomiarów hydrograficznych nie później niż w ciągu 30 dni od zakończenia pomiarów, w formie cyfrowej wraz z opisem: celu wykonywanych pomiarów, zastosowanej metodyki oraz jednostki pomiarowej, w tym zastosowanych urządzeń i oprogramowania. Podmiot prowadzący pomiary dostarcza kopię danych pomiarowych do siedziby służby hydrograficznej lub przekazuje je za pomocą operatora pocztowego bądź przy użyciu poczty elektronicznej. Natomiast ze względu na dynamicznie zmieniającą się technologię wykonywania pomiarów hydrograficznych oraz przepisów międzynarodowych dotyczących dokładności pomiarów celowym jest publikacja formy przekazywanych danych do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej przez BHMW na podmiotowej stronie internetowej. Każdorazowe procedowanie rozporządzenia w przypadku konieczności zmiany wymagań jest nieuzasadnione – napisano w uzasadnieniu.
Rozporządzenie wchodzi w życie 24 maja.
JK
|