wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-10| Geodezja, Prawo, Instytucje

Sąd Najwyższy zajął się urzędnikiem geodetą

Sprawa byłego naczelnika wydziału geodezji z lublinieckiego starostwa, który wbrew zakazowi prokuratury wydawał decyzje administracyjne, trafiła aż do Sądu Najwyższego.


Sąd Najwyższy zajął się urzędnikiem geodetą <br />
fot. Wikipedia/Marcin Białek
fot. Wikipedia/Marcin Białek

Proces relacjonuje portal Wyborcza.pl. Sprawa zaczęła się od tego, gdy prokuratura oskarżyła urzędnika o to, że nie ujawnił prowadzenia działalności gospodarczej. Zarzucono mu również fałszowanie dokumentacji geodezyjnej. Cały mechanizm polegał na tym, że naczelnik rejestrował firmy geodezyjne na matkę i teściową. Zlecenia wykonywał jednak sam, podbijając je pieczęcią znajomego geodety z uprawnieniami, a następnie sam zatwierdzał te prace jako urzędnik starostwa.

Proces, jaki toczył się przed Sądem Najwyższym, jest jednak tylko pośrednio związany z tą sprawą. Jako jedną z sankcji wobec oskarżonego prokuratura zastosowała bowiem zakaz pełnienia funkcji decyzyjnych w starostwie. Mimo to urzędnik przez 10 miesięcy nielegalnie wydał 40 decyzji administracyjnych, dotyczących m.in. wypłat odszkodowań za grunty pod drogi. W rezultacie decyzje te musiały zostać uchylone przez wojewodę, a postępowania należało przeprowadzić od nowa.

Sąd Rejonowy w Lublińcu wprawdzie uznał, że naczelnik nie powinien był wydawać tych decyzji, to jednak oskarżonego uniewinnił. W uzasadnieniu wyjaśniono, że nie dowiedziono, aby urzędnik godził się, iż popełnia przestępstwo i przekracza uprawnienia poprzez umyślne działanie. Ten sam wyrok został utrzymany przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Sąd Najwyższy był jednak innego zdania i uchylił wcześniejszy wyrok oraz nakazał przeprowadzenie procesu lublinieckiego naczelnika do nowa.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS