wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-07| GIS, Mapy, Teledetekcja

Producent MapInfo prezentuje nowy rastrowy format

MRR to nowy format zapisu rastrowych danych przestrzennych opracowany przez firmę Pitney Bowes – producenta GIS-owego oprogramowania MapInfo. Rozwiązanie usuwa bariery, jakie dotychczas towarzyszyły pracy z tego typu danymi – zapewnia firma.


Producent MapInfo prezentuje nowy rastrowy format

MRR zaprojektowano tak, by plik w tym formacie mógł mieć praktycznie nieograniczony rozmiar, a jednocześnie by jego zawartość była wyświetlana sprawnie w dowolnej skali. Jak podkreśla Pitney Bowes, MRR wyróżnia inne podejście do idei rastra. Według koncepcji tej firmy nie jest to już tylko dwuwymiarowy zbiór pikseli, ale elastyczna matryca kafli. Ma to bardziej odpowiadać współczesnym technologiom pomiarowym, np. skanowaniu laserowemu, którego wynikiem są bardzo nieregularne poligony pokryte danymi. Dla użytkownika przekłada się to na mniejszy rozmiar pliku, a w konsekwencji na niższe koszty przechowywania danych.

Kolejnym wyróżnikiem MRR są dołączone do pliku piramidy warstw, które prezentują raster w niższych rozdzielczościach. Są one szczególnie przydatne przy renderowaniu bądź drukowaniu danych w mniejszych skalach.

W pliku MRR zapisywana jest ponadto historia zmian, co pozwala pracować na danych wytworzonych w określonym przez użytkownika czasie. Dzięki temu użytkownik może np. sprawnie wyselekcjonować zdjęcia z konkretnych nalotów.

Pitney Bowes zwraca uwagę również na elastyczność swojego formatu. W rozszerzeniu MRR można bowiem zapisać nie tylko zwykłe zdjęcia, ale także obrazy wielo- i hiperspektrane (składające się nawet z kilkuset kanałów), modele wysokościowe czy dane sklasyfikowane (wraz z dołączoną paletą barw).

Projektując MRR, nie zapomniano również o redukcji rozmiaru pliku. Użytkownik ma cały wachlarz rozwiązań, które mu to umożliwią – począwszy od różnych metod kompresji (stratnej i bezstratnej) i transformacji danych, po regulowanie precyzji zapisu liczb. W zależności od wybranej techniki wyjściowy rozmiar pliku możemy być od 4 do nawet 1000 razy mniejszy od alternatywnych formatów.

Format MRR ma być kluczowym komponentem oprogramowania MapInfo Pro Advanced.

Źródło: Pitney Bowes, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS