|2016-04-28|
Prawo
Posłowie dyskutowali o uwierzytelnianiu
Mapy do celów projektowych na potrzeby narad koordynacyjnych powinny być wyłączone z obowiązku uwierzytelniania – uznali podczas wczorajszego posiedzenia (27 kwietnia) posłowie podkomisji rozpatrującej nowelizację ustawy o wspieraniu usług telekomunikacyjnych.
Przypomnijmy, że art. 3 projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw przewiduje spore zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym (więcej na ten temat). Wczoraj zajęła się nimi nadzwyczajna sejmowa podkomisja.
W trakcie dyskusji posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch zaproponowała zmianę w projektowanym art. 28b. 3 Pgik. Przypomnijmy, że rząd chciał, by przepis ten brzmiał:
„Po otrzymaniu od inwestora lub projektanta wniosku o skoordynowanie usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu wraz z propozycją tego usytuowania przedstawioną na planie sytuacyjnym sporządzonym na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub innej mapy do celów projektowych uwierzytelnionej w trybie art. 12b ust. 5, starosta wyznacza sposób, termin i miejsce przeprowadzenia narady koordynacyjnej, o czym zawiadamia…”.
Posłanka zgłosiła poprawkę, by usunąć pogrubiony fragment. Jak argumentowała, wokół uwierzytelniania jest obecnie wiele kontrowersji i nie brak głosów, że mapy do celów projektowych w ogóle nie powinny tej procedurze podlegać. W jej ocenie pozostawienie tego zapisu w obecnej formie może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie, a do tego jest sprzeczne z wyrokami sądów administracyjnych.
Ostatecznie strona rządowa przystała na poprawkę posłanki Anny Paluch, dodając jednak przed sformułowaniem „innej mapy do celów projektowych” słowo „aktualnej”. Głos z sali zwrócił jednak uwagę, że brak definicji aktualności przy jednoczesnym usunięciu wymogu uwierzytelniania może sprawić, że w naradach koordynacyjnych będą wykorzystywane zdezaktualizowane opracowania. – Uwierzytelnienie to jedna kwestia, a aktualność mapy to druga – odparł Błażej Korczak z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Podczas posiedzenia podkomisji przyjęto jeszcze kilka innych poprawek do art. 3: • w Pgik znajdzie się zapis, który da geodecie powiatowemu lub geodecie województwa uprawnienia do upoważniania określonych pracowników jednostek organizacyjnych poza strukturami starostw lub urzędów marszałkowskich do dokonywania czynności materialno-technicznych; • w art. 24 ust. 5 Pgik doprecyzowany zostanie katalog podmiotów, które będą miały dostęp do operatów EGiB (zmiana ta ma na celu dostosowanie Pgik do zapisów tzw. megaustawy); wcześniej proponowano, by ust. 5 uchylić; • doprecyzowano przepisy dotyczące dodatkowych narad koordynacyjnych; • wprowadzono zmiany redakcyjne w tab. 11 w cenniku załączonym do Pgik.
Obecnie ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych… jest wciąż w trakcie I czytania.
JK
|