wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-25| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Policja testuje skaner laserowy

W zeszłym tygodniu katowiccy policjanci na zlecenie prokuratury przeprowadzili oględziny miejsca wypadku drogowego za pomocą skanera laserowego. To jedna z pierwszych tego typu ekspertyz w kraju.


Policja testuje skaner laserowy

Do zdarzenia doszło 3 kwietnia br. na skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej i Górniczego Stanu (DK nr 86). W wypadku zginęła wtedy 65-letnia kobieta, a 11-letnia dziewczynka zmarła następnego dnia w szpitalu. Jak doszło do tego zdarzenia? Z jaką prędkością jechały samochody? Na te pytania mają odpowiedzieć śledczy, którzy w nocy z czwartku na piątek (21/22 kwietnia) zamknęli na trzy godziny trasę i dokonywali wszelkich możliwych pomiarów.

W czynnościach oprócz policjantów prowadzących śledztwo uczestniczyli: biegły sądowy z zakresu ruchu drogowego oraz biegły sądowy z dziedziny pomiarów laserowych.

W toku oględzin przeprowadzony został laserowy pomiar miejsca zdarzenia w celu dokładnego wyznaczenia promienia łuku drogi i określenia wymiarów wszelkich urządzeń infrastruktury drogowej. Są one niezbędne w dalszym opiniowaniu i ustaleniu przedbiegu wypadku oraz ustaleniu, z jaką prędkością poruszali się jego uczestnicy.

Źródło: KMP w Katowicach, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
? Jak milicja może używać skanera to dlaczego zabraniają tego geodetom decydenci z GUGiK?
odpowiedz zgłoś
Skanery PODGiK itp. Szanowni Państwo to, że opracowania ze skanera nie są przyjmowane wynika z wielu czynników i można by na ten temat godzinami dyskutować. Dla mnie znamienne jest to co znajduje się w komentarzach. Jeśli uważamy, że są to urządzenia, które wystarczy uruchomić, a resztę zrobi oprogramowanie to nie dziwmy się, że nie jest to przyjmowane do ośrodka. Tachimetr też wystarczy wycelować i przycisnąć. Nie w tym rzecz. Istota rzeczy jest taka, że trzeba mieć świadomość tego co i z jaką dokładnością można pomierzyć i jeszcze w jaki sposób wykonać kontrolę. Obsługa skanera jest banalnie prosta - zgoda, ale świadome opracowanie danych już niekoniecznie. Podobnie ma się sprawa z "dronami" i innymi nowymi technologiami. Kolejna rzecz to momentami bezsensowny opór środowiska. Boimy się nowości bo wydaje nam się, że odbiorą nam chleb. Rzadko spotyka się osoby, które w nowych technologiach widzą potencjał i możliwości wykorzystania w nowych obszarach.
 2 
odpowiedz zgłoś
jaja ciekawe czy go spoziomowali BŁachacha:)
odpowiedz zgłoś
A to jest skaner specjalny, dla policjantów? Z jednym przyciskiem?
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie róbcie z siebie Bóg wie kogo. Obsługa skanera jest banalnie prosta. Resztę załatwia oprogramowanie. Małpa by się nauczyła.
 1 
odpowiedz zgłoś
Spróbujcie oddać operat do ośrodka gdzie pomiar wykonano skanerem.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
dogonic czolowke dobrze, ze poszli na taki krok. W pewnych krajach sa to juz standardy. Wiadomo lepiej jechac po policjantach, nizeli ich wspierac.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
No to teraz wyślą jeszcze zaocznie na geodezję kilku policjantów.
odpowiedz zgłoś
Bardzo dobrze, że nowe technologie pomiarowe znajdują wykorzystanie w nowych dziedzinach. Tyle tylko, że zamknięcie drogi na 3h po to, żeby wykonać pomiary nie wygląda dobrze. Moim zdaniem trzeba stosować technologie, które pozwalają szybko wykonać pomiar. Myślę, że do takich celów zdecydowanie lepsza jest fotogrametria naziemna niż skaning.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
(prze)biegły :) "w celu dokładnego wyznaczenia promienia łuku drogi i określenia wymiarów wszelkich urządzeń infrastruktury drogowej" - szkoda że nikt nie dopilnował aby p. policjant nie stał w linii wiązki, bo będą mieć .... a nie łuk drogi :)
 5 
odpowiedz zgłoś
Skan Szkoda tylko że wybierają skaner, który nie wiadomo jak skanuje i nie może pracować w deszczu :)
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
TLS Dla mnie boba "pierwsze koty za płoty" - początki bywają trudne. Gratuluję i mam nadzieję, że skanery wejdą pod każdą strzechę.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
radarowcy... czy jest jak w starym dowcipie dwóch policjantów bo jeden skanuje a drugi czyta wyniki ;)
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Hy I ten wiekopomny wyczyn katowickich glin spowodował zamknięcie jednej z głównych dróg i niesamowite utrutrudnienia w ruchu. Moze niech wrócą do kredy i tasmy
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS