Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-25| GIS, Mapy

Ratownictwo w projekcie "Opolskie w Internecie"

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego podsumowali dotychczasową współpracę w zakresie wzbogacania OWI (system informacji przestrzennej „Opolskie w Internecie”) w informacje istotne dla służb ratowniczych Opolszczyzny. Wyznaczono kolejny etap działań, zweryfikowano oczekiwania stron i problemy do rozwiązania.


Ratownictwo w projekcie "Opolskie w Internecie" <br />
fot. bryg. Adam Janiuk
fot. bryg. Adam Janiuk

Precyzyjna i łatwo dostępna informacja dotycząca infrastruktury komunikacyjnej, instalacji technicznych, zabudowy i szeregu innych zasobów jest niezmiernie istotna dla szybkości, jakości i skuteczności działań prowadzonych przez wszystkie służby ratownicze. Niestety borykamy się nadal z problemem niedostatku aktualnej i kompleksowej informacji przestrzennej. Jako straż pożarna korzystamy z różnych rozwiązań, w tym ogólnodostępnych takich, jak np. Open Street Map uzupełniony o wprowadzone przez strażaków PSP i OSP dane, czy nawet Google Map, po to, aby uzupełnić brakujące ważne dla nas informacje i usprawnić dostęp do nich. Jednak dla celów ratowniczych informacja przestrzenna powinna być w 100% pewna, gdyż nie stać nas na pomyłki. Stąd inicjatywa pozyskania danych z jednolitego i wiarygodnego źródła, którym ma się stać OWI, czyli mapy Opolszczyzny w Internecie.

Współpraca w zakresie rozwijania Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej pn. „Opolskie w Internecie – system informacji przestrzennej” prowadzona jest w oparciu o porozumienie z 31 marca 2015 roku pomiędzy Opolskim Komendantem Wojewódzkim PSP w Opolu a Marszałkiem Województwa Opolskiego. Celem tego porozumienia jest: tworzenie tematycznych map cyfrowych województwa opolskiego, które będą wykorzystywane na potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej podczas organizacji działań ratowniczych, pozyskiwanie przez obie strony danych do tworzenia warstw przydatnych do organizacji działań ratowniczych i określenie funkcjonalności tworzonych tematycznych map cyfrowych.

Na spotkaniu w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu (22 kwietnia) samorząd województwa opolskiego reprezentował członek zarządu Szymon Ogłaza, geodeta województwa Jacek Górny i kierownik wojewódzkiego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej Agnieszka Partyka, natomiast ze strony PSP – opolski komendant wojewódzki bryg. Marek Kucharski oraz st. bryg. Adam Michniewicz, st. bryg. Witold Trojnar, bryg. Adam Janiuk i st. kpt. Marcin Urban. Strony zaprezentowały dotychczasowe efekty porozumienia, a jest nim zasób znajdujący się w OWI w zakładce „Bezpieczeństwo”. Zawiera on lokalizację jednostek PSP, OSP, Policji, CZK do gminnych włącznie, straży miejskich, lądowisk gminnych LPR, pikietaż dróg, lokalizację zaworów gazowych, lokalizację dużej części hydrantów, szczegółowe dane uzyskane przez PSP z Lasów Państwowych (drogi pożarowe, oddziały, punkty czerpania wody itp.), funkcje budynków (mieszkalny, produkcyjny, usługowy itp.) i istotne dane nt. autostrady, takie jak przykładowo obszary chronione przez właściwe jednostki PSP (odmienny podział w stosunku do podziału administracyjnego, który skraca czas przybycia jednostek) i wjazdy awaryjne. Przydatną funkcjonalnością jest wyszukiwanie punktu drogi po podaniu pikietażu. Ważnym zasobem, w który wzbogacił się system OWI są mapy powodzi z 1997 i 2010 roku oraz mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego.



Podczas spotkania przedstawiciele PSP i UM określili priorytetowe działania, problemy i planowany sposób wykorzystania zasobu przez straż pożarną, czyli integrację z systemem wspomagania dowodzenia PSP i bezpośredni dostęp dla kierujących działaniem ratowniczym za pośrednictwem mobilnego terminalu. PSP wskazała na celowość dalszego uzupełniania danych. Niezbędne do prowadzenia działań są informacje dotyczące szlaków kolejowych (wraz z innymi danymi np. Lasów Państwowych umożliwi to szybkie dotarcie jednostek do miejsca katastrofy kolejowej), slipów do wodowania łodzi do celów ratowniczych, cieków, które grożą zalaniem terenu po zamknięciu klap zwrotnych w wałach powodziowych i miejsc ustawienia pomp wysokiej wydajności. Część tych danych PSP ustali i dostarczy do wprowadzenia. PSP zaproponowała także przekazanie do OWI własnego zasobu bazodanowego związanego z organizowanymi przez siebie działaniami ratowniczymi, który publikowany już jest na stronie „Krok ku bezpieczeństwu” w „Interwencjach”. Podczas spotkania PSP wskazała, że niezwykle cennym narzędziem jest ortofotomapa publikowana w OWI, gdyż jakość jej jest nieporównywalnie wyższa od innych powszechnie dostępnych.

Podsumowując spotkanie Szymon Ogłaza i bryg. Marek Kucharski wysoko ocenili dotychczasowe zaawansowanie prac i osiągnięcia porozumienia, wskazując na duże korzyści dla obu stron. Zwrócili uwagę na konieczność dalszego gromadzenia danych oraz modyfikacją interfejsu umożliwiającą łatwiejszy dostęp do zasobów dla określonych grup użytkowników.

Bryg. Adam Janiuk (KW PSP Opole)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS