wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-22| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Silos w chmurze punktów

Skanowanie laserowe pozwala usprawnić funkcjonowanie nawet tak nietypowych obiektów jak silos na trociny – udowodnił to projekt zrealizowany niedawno dla jednego z krajowych klientów przez firmę scan3D z Gdyni.


Silos w chmurze punktów

Pierwsza część zrealizowanego przez tę firmę projektu zakładała wykonanie inteligentnych modeli 3D silosów, a także znajdujących się na nich cyklonów, pomp oraz konstrukcji usztywniających. Następny etap wymagał wzmocnienia konstrukcji oraz implementacji wskazanych przez zamawiającego klap przeciwwybuchowych na silosach i cyklonach. Produktem końcowym było wydanie dokumentacji wykonawczej.

Jak wyjaśnia Szymon Bloch z firmy scan3D, wykonanie tych prac tradycyjnymi metodami pomiarowymi zajęłoby dużo czasu i byłoby obarczone sporym błędem. Dzięki wykorzystaniu skanowania laserowego pomiar trwał jeden dzień. Finalna chmura punktów składała się z 60 stanowisk, obejmując również tereny wokół silosów.

Dzięki skanerowi Faro Focus x130 oraz zastosowaniu punktów kontrolnych uzyskano bardzo wysoką dokładność opracowania (3 mm) potwierdzoną raportami. Oprócz opracowania chmury punktów wykonano również prezentację WebShare. Umożliwia ona wyświetlanie chmury punktów w postaci panoramicznych widoków. Jest to przydatne narzędzie do wykonywania dodatkowych pomiarów oraz odczytów współrzędnych.

– Skaning laserowy znacząco ułatwił i skrócił czas aktualizacji dokumentacji silosów, wykonanie prób ciśnieniowych oraz zaprojektowanie klap przeciwwybuchowych oraz wzmocnień konstrukcji – podsumowuje Szymon Bloch. Wśród korzyści wykorzystania skanera wymienia: nieporównywalną z inną technologią szybkość pracy oraz niewstrzymywanie na czas pomiarów produkcji i innych działań prowadzonych na obiekcie. Technologia pozwoliła ponadto opracować inteligentny model 3D (a więc zawierający nie tylko geometrię, ale również informacje o właściwościach użytego materiału). Umożliwił on np. przeprowadzenie cyfrowych prób ciśnieniowych w celu uniknięcia późniejszych poważnych napraw i przestoju w produkcji, a także zaprojektowanie klap przeciwwybuchowych, tak aby uniknąć kolizji z sąsiadującą infrastrukturą.

Źródło: Scan3D


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS