Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-20| Geodezja, Prawo

Geodezja a inwestycje

W kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA Bogdan Grzechnik przekonuje, że procedury dotyczące obsługi geodezyjnej inwestycji nie mogą dłużej opierać się na: zdawkowych zapisach w Prawie budowlanym, rozporządzeniu wykonawczym sprzed ponad 20 lat, „podpórkach” w przepisie o standardach i międzynarodowych normach. Jego zdaniem okazją do poważniejszych zmian powinny być prace nad Kodeksem budowlanym, który ma zastąpić Prawo budowlane.


Geodezja a inwestycje
(...) Zaczynając od map do celów planistycznych – kontunuuje autor artykułu – zwróćmy uwagę na artykuł 10 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawierający delegację dla ministra: „Minister właś­ciwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wymagany zakres projektu studium w częś­ci tekstowej i graficznej, uwzględniając w szczególności wymogi dotyczące materiałów planistycznych, skali opracowań kartograficznych, stosowanych oznaczeń, nazewnictwa, standardów oraz sposobu dokumentowania prac planistycznych”. Nie ma tutaj, niestety, ani słowa o treś­ci map do opracowania studium.

Trochę więcej napisano w przepisach dotyczących miejs­cowych planów zagos­podarowania przestrzennego. Art. 14 ust. 5 brzmi: „Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 1, wójt, burmistrz albo prezydent miasta wykonuje analizy (…), przygotowuje materiały geodezyjne do opracowania planu oraz ustala niezbędny zakres prac planistycznych”.
Mowa jest o jakichś „materiałach geodezyjnych”, ale nie bardzo wiadomo, o co chodzi, bo takiego pojęcia nie znajdziemy ani w słowniczku Pgik, ani w innych przepisach. Nie ma tutaj także mowy o treści mapy do celów planistycznych. Dlatego każdy wójt, burmistrz czy prezydent sam może ustalić, jakie „materiały geodezyjne” i o jakiej treści wystarczą mu do opracowania miejscowego planu. Czyli w każdej gminie inaczej.

Sytuację ma chyba trochę ratować art. 16 ust. 1, który brzmi: „Plan miejscowy sporządza się w skali 1:1000, z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo w przypadku ich braku map katastralnych, gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie map w skali 1:500 lub 1:2000, a w przypadkach planów miejscowych, które sporządza się wyłącznie w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia lub wprowadzenia zakazu zabudowy, dopuszcza się stosowanie map w skali 1:5000”.
Ratunek ten dotyczy tylko skal, bo pozostałe zapisy nie są jednoznaczne, zarówno co do treści map, jak i co do ich aktualności. Takich pojęć jak „urzędowa mapa zasadnicza” czy „mapa katastralna” w żadnych definicjach też nie znajdziemy. W Pgik mamy: mapy zasadnicze, mapy ewidencyjne i mapy topograficzne.Ale nawet jeśli założymy, że wiemy, o jakie mapy chodzi, to i tak mapa zasadnicza nigdy nie jest w pełni aktualna. Z kolei mapa ewidencyjna, gdyby nawet była aktualna w 100% (ale także nie jest), to i tak jej treść jest zbyt uboga do planowania przestrzennego.
Moim zdaniem należy w znowelizowanej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jasno określić, jakie mapy (treść, skala i pełna ich aktualność) mogą być wykorzystywane do celów planistycznych. Już na tym etapie warto także rozważyć...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W kwietniowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością
• Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel
• Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych
• Jakie opłaty za uzgodnienia sieci? Przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Płoński ODGiK przekonuje, że warto zlecać weryfikację prac geodezyjnych w drodze zamówień publicznych
• Kondor wylądował w Bezmiechowej – dane geoprzestrzenne wykorzystywane w grach
• Rozsądne miasto 3D, czyli jak Poznań zamierza aktualizować swój model zabudowy
• Formy wspierania rozwoju zawodowego, część 2

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS