Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-04-20| GNSS, Teledetekcja, Imprezy

O satelitach dla społeczeństwa w Ministerstwie Rozwoju

Nawigacja i łączność satelitarna oraz obserwacja Ziemi z kosmosu pozwalają na pozyskanie informacji, które mogą być przydatne administracji publicznej w wielu strategicznych sektorach: transporcie, monitoringu i ochronie środowiska, rolnictwie, zarządzaniu kryzysowym, planowaniu przestrzennym czy energetyce. O szczegółach dyskutowano na konferencji „Satelity dla społeczeństwa”, która odbyła się 19 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.


O satelitach dla społeczeństwa w Ministerstwie Rozwoju

„Obecnie trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez wykorzystania satelitów. Telewizja, nawigacja drogowa, prognozy pogody, dostęp do internetu w domach, telemedycyna – to tylko niektóre usługi, które nie byłyby możliwe bez użycia technik satelitarnych. Polityka kosmiczna nie jest oderwana od rzeczywistości, jak się może potocznie uważać, lecz jest obecna prawie w każdym aspekcie życia. Z satysfakcją przyjmuję fakt, że stereotypowe rozumienie działalności kosmicznej jako czegoś drogiego, niepraktycznego i niemającego wpływu na życie zwykłych obywateli powoli odchodzi w przeszłość” – mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapowiedziała również, że wkrótce powstanie narodowa strategia kosmiczna, która będzie częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. „Polska aktywnie uczestniczy w politykach kosmicznych. Zgromadzenie odpowiednich danych to dopiero początek – kluczowe jest to, jak będziemy te dane wykorzystywać w sektorze publicznym” – zaznaczyła wiceszefowa resortu.

Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 1200 aktywnych satelitów stanowiących część infrastruktury wspomagającej globalne systemy informacyjne.

Polskie władze publiczne na poziomie lokalnym, regionalnym i państwowym korzystają z usług satelitarnych w takich sektorach, jak na przykład: transport, rolnictwo i ochrona środowiska. Dane satelitarne pochodzące z obserwacji Ziemi mają bardzo szerokie i praktyczne zastosowanie. Dzięki nim możliwe jest m.in. szybsze i sprawniejsze reagowanie w przypadku katastrof naturalnych, efektywniejsze korzystanie z zasobów naturalnych oraz lepszy monitoring jakości i czystości wód oraz powietrza, tak abyśmy zarówno my, jak i przyszłe pokolenia żyli w dobrych warunkach.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marek Banaszkiewicz również podkreślał fakt, że techniki satelitarne podnoszą komfort życia i bezpieczeństwo każdego z nas. Przedstawiciel Komisji Europejskiej Thibaud Delourme mówił natomiast o oszczędnościach, które generuje odpowiednie wykorzystanie danych satelitarnych oraz o programie Copernicus, czyli europejskim systemie obserwacji Ziemi.

W 2015 r. organizacja Eurisy, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju (a wcześniej z resortem gospodarki) przeprowadziła badanie obejmujące urzędy publiczne, które wykorzystują usługi satelitarne, do celów cywilnych. Inicjatywa ta miała na celu poznanie, w jaki sposób władze korzystają z tych usług, jakie napotykają przeszkody i jakie czerpią korzyści.

W badaniu udział wzięło 49 jednostek sektora publicznego w Polsce. Pytania dotyczyły m.in. tego, w jakim stopniu wykorzystywane są dane z zakresu nawigacji, łączności satelitarnej i obserwacji Ziemi.

Odzew badanych instytucji wskazuje na to, że dane satelitarne są w Polsce wykorzystywane do poprawy jakości wielu usług publicznych. Zdecydowana większość jednostek (80 proc.) miała już wcześniejsze doświadczenia z usługami bazującymi na technikach satelitarnych. 78 proc. respondentów stosowało nawigację satelitarną, natomiast 71 proc. wykorzystywało techniki obserwacji Ziemi.

Konferencja zorganizowana została przez: Eurisy (organizację non-profit zrzeszającą europejskie agencje kosmiczne), Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Polską Agencją Kosmiczną.

Źródło: MR


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama