wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-20| Geodezja, Prawo

Prawo geodezyjne a picie piwa nad Wisłą

Stołeczna prasa opisuje wczorajszy (z 19 kwietnia) wyrok, w którym sąd uznał, że picie piwa na nadwiślańskich bulwarach jest karalne. W uzasadnieniu powołano się na przepisy geodezyjne.


Prawo geodezyjne a picie piwa nad Wisłą <br />
fot. Wikipedia/Adrian Grycuk
fot. Wikipedia/Adrian Grycuk

Sprawa toczyła się przede wszystkim wokół tego, czy bulwary wiślane, gdzie policja przyłapała na piciu piwa jednego z warszawiaków, są ulicą. Zgodnie bowiem z ustawą o wychowaniu w trzeźwości spożywanie w tym miejscu alkoholu jest zabronione. Problem polega jednak na tym, że w akcie tym brakuje definicji ulicy.

Jak relacjonuje proces portal TVN Warszawa, ukarany mandatem obywatel argumentował, że bulwar to betonowy obiekt oddalony od ulicy, a nie ulica, stąd nie podlega ustawie. Z tym argumentem nie zgodził się sąd, powołując się m.in. na definicję ulicy zamieszczoną w rozporządzeniu ws. ewidencji miejscowości, ulic i adresów będącym aktem wykonawczym do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zgodnie z nią przedmiotowy bulwar wiślany należy uznać za ulicę. Sąd uznał więc warszawiaka za winnego, ale odstąpił od wymierzenia kary. Wyrok jest nieprawomocny, a skazany zapowiedział złożenie apelacji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tylko nie jest pewne czy to jest bulwar. Moim zdaniem jest to umocnienie wodne, które bulwarem nie jest. Jak nazwę sobie ścieżkę w polu Bulwarem Kaczeńców, to od samego nazwania ścieżka nie stanie się bulwarem. Oczywiście problem jest z tym czym jest bulwar. Zdaje się że przepisy prawa tego nie regulują....
 2 
odpowiedz zgłoś
Jeśli już to TERYT powinien decydować czy bulwar jest ulicą czy nie jest. Jeśli występuje ( nie chce mi się szukać, nie znam dokładnie miejsca/obrębu ) to jest. Jeśli ni, to nie jest. Kropka.
 6 
odpowiedz zgłoś
Nadinterpretacja mediów. Jadąc samochodem przysłuchiwałem się wywiadowi ze wspomnianym obywatelem, który sam powiedział, że sąd nie określił ani, że picie piwa jest tam karalne, ani że nie jest. I to jest problem. Sąd orzekł jedynie, że oskarżony jest winny picia piwa w ty miejscu. Dlatego proszę nie wypisywać bzdur, że cyt. "...picie piwa na nadwiślańskich bulwarach jest karalne." Bo ani nie jest ani nie nie jest.
 9 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS