|2016-04-12|
GIS, Firma, Software
System Intergraphu otrzymuje Europejski Certyfikat Jakości Roku 2015
Opracowany w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) we współpracy z firmą Intergraph Polska Sp. z o.o. (Dział Hexagon Safety&Infrastructure) inteligentny system ICT otrzymał Europejski Certyfikat Jakości Roku 2015, przyznawany przez Fundację Qualitas.
Jest to prestiżowy znak przyznawany przedsiębiorstwom, instytucjom i jednostkom naukowobadawczym, których produkty i usługi charakteryzuje wysoka jakość, a rozwiązania – innowacyjność. To kolejna nagroda przyznana temu Systemowi ICT, wcześniej został on nagrodzony złotym medalem podczas światowych targów „BRUSSELS INNOVA 2015". Ponadto projekt otrzymał również wyróżnienie od Perm National Research Polytechnic University (PSTU).
System ICT to pierwszy na polskim rynku zintegrowany system zarządzania o tak kompleksowym działaniu. Jego innowacyjność polega na łączeniu i współpracy różnych programów do realizacji zadań zarządzania przedsiębiorstwem wodociągowym, zastosowaniu metod i algorytmów modelowania matematycznego i optymalizacji wielokryterialnej oraz bezpośredniej integracji z systemem paszportyzacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które zwykle są traktowane w przedsiębiorstwach wodociągowych jako niezależne systemy. Opracowany system składa się z 5 zintegrowanych modułów funkcjonalnych: monitoringu hydraulicznego (SCADA), systemu mapy numerycznej sieci wodociągowej (GIS), systemu informacji o klientach (CIS), modelu hydraulicznego sieci oraz algorytmów optymalizacji, aproksymacji i sterowania. Wspomagane jest zarządzanie siecią zapewniając kompleksową realizację zarządzania operacyjnego i strategicznego całym zintegrowanym systemem wodno-ściekowym.
Implementacja systemu ICT w przedsiębiorstwie wodociągowym pozwala nie tylko na redukcję kosztów eksploatacyjnych sieci wodociągowej, ale także na zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa pracy sieci oraz zapewnienie dobrej jakości produkowanej wody. W szerszej perspektywie prowadzi to do zapewnienia zrównoważonego rozwoju całego przedsiębiorstwa, eliminacji wycieków z sieci, a tym samym ochronę środowiska oraz bezpieczeństwo drogocennych wód głębinowych.
Obecnie, system jest wdrażany w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach, największej tego typu jednostce w Polsce i jednej z największych w Europie, oraz w przedsiębiorstwie Głubczyckie Wodociągi i Kanalizacja.
Źródło: Intergraph Polska
|