Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-12| Geodezja, Prawo

GUNB o uwierzytelnianiu inwentaryzacji

Mapy z inwentaryzacji powykonawczych nie muszą być uwierzytelniane albo urzędowo klauzulowane – takie jest stanowisko Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego przesłane Polskiemu Towarzystwu Geodezyjnemu.


GUNB o uwierzytelnianiu inwentaryzacji

PTG wystąpiło do GUNB z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie w związku z tym, że część powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego żąda, by przedstawiane im dokumenty geodezyjne były uwierzytelniane zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne. Tymczasem w ocenie Towarzystwa administracja nie ma prawa wysuwać takich żądań. Na potwierdzenie przedstawia ekspertyzę sporządzoną przez konstytucjonalistę prof. Marka Chmaja. Stwierdził on w niej m.in., że na gruncie Pgik uwierzytelnianie dokumentów na potrzeby budownictwa (a więc map do celów projektowych czy inwentaryzacji powykonawczych) jest niemożliwie.

W ocenie dyrektor Departamentu Prawnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Agnieszki Jędrzejczak-Syrek ani przepisy Prawa budowlanego, ani Pgik nie obligują, aby mapy powstałe w wyniku prac geodezyjnych i dołączane do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie miały być uwierzytelniane lub opatrywane klauzulami. „Dlatego też wystarczającym jest, jeżeli dokumentacja geodezyjna, o której mowa w art. 57 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane, zostanie podpisana wyłącznie przez jej wykonawców, bez opatrywania jej jakimikolwiek klauzulami przez organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Natomiast organ nadzoru budowlanego nie może żądać przedłożenia uwierzytelnionych zgodnie z art. 12b ust. 5 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne dokumentów, ponieważ przepisy prawa nie dają mu takiej kompetencji” – stwierdza urzędniczka GUNB.

„Polskie Towarzystwo Geodezyjne bardzo dziękuje za tak jednoznaczną odpowiedź na podniesiony przez nas problem. Liczymy, że to stanowisko będzie wreszcie respektowane przez wszystkie organy administracji oraz nadzoru budowlanego w całym kraju” – komentuje interpretację Urzędu PTG.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS