wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-07| Geodezja, Prawo, Instytucje

Informacja o zgodności nie dla ODGiK-u

Czy ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej mogą żądać od geodetów przedłożenia tzw. informacji o zgodności, której sporządzenia wymaga Prawo budowlane? Na prośbę stowarzyszenia Geodeci Ziemi Biłgorajskiej swoje stanowisko w tej sprawie zabrał GUGiK.


Informacja o zgodności nie dla ODGiK-u

Przyczyną skargi biłgorajskich geodetów było rozesłanie do samorządów województwa lubelskiego stanowiska miejscowego WINGiK-a. Zalecił on powiatom, by przy przyjmowaniu do PZGiK operatów z inwentaryzacji obiektów budowlanych wymagali od geodety również sporządzenia informacji o zgodności inwentaryzowanego obiektu z projektem (lub też o rozbieżnościach od tego projektu). Co więcej, w ocenie WINGiK-a dokument ten powinien być zgodny ze stanowiskiem sporządzonym przez GUGiK.

Zdaniem stowarzyszenia Geodeci Ziemi Biłgorajskiej takie zalecenia nie mają podstaw prawnych. Informacja o zgodności sporządzana jest bowiem wyłącznie na potrzeby organu, który dokonuje odbioru obiektu budowlanego. Organizacja zwraca ponadto uwagę, że stanowisko GUGiK-u w ogóle nie dotyczy dokumentacji przyjmowanej do PZGiK.

Co na temat zaleceń lubelskiego WINGiK-a sądzi GUGiK? „Zarówno przedmiotowa mapa [zawierająca wyniki inwentaryzacji – red.], jak i dołączana do niej informacja nie są przyjmowane do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. (…) To organy nadzoru budowlanego są końcowymi odbiorcami omawianych dokumentów i informacji (…), i to do organów tych należy ocena, czy dokumenty te oraz informacje są zgodne z przepisami prawa” – pisze zastępca głównego geodety kraju Jacek Jarząbek, potwierdzając, że skarga biłgorajskich geodetów jest uzasadniona. Dodaje jednocześnie, że zobowiązał już lubelskiego WINGiK-a, by poinformował lubelskie powiaty o braku wymogu dołączania do operatu „informacji o zgodności”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A ja z uporem maniaka proponuję wszystkim geodetom uprawnionym: Powstrzymajmy się na dwa miesiące od wykonywania zawodu. Zobaczycie jak szybko nastąpią zmiany!
 6 
odpowiedz zgłoś
Stary geodeta ja bym jeszcze zmienił wszystkich geodetów uprawnionych. Jak zmiana to zmiana.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
NORMALNOŚĆ Tylko działania lokalne mogą nam pomóc doprowadzić do normalności geodezje w Powiatach .Koniec z prawem powiatowym.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
Już czas, już czas Może już czas w ramach dobrej zmiany zmienić GGK, wszystkich WINGIK-ów, wszystkich geodetów wojewódzkich i powiatowych. Ten stan rzeczy trwa już zbyt długo. Najwyższa pora podnieść się z kolan i zawalczyć o godny byt.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
WINGiK Może już czas na zmianę WINGiK-a w lubelskim w ramach "dobrej zmiany"
 6 
odpowiedz zgłoś
@BD Można też spróbować tu: https://www.facebook.com/GeodeciZiemiBilgorajskiej /
 1 
odpowiedz zgłoś
Informacja o zgodności nie dla ODGiK-u Niestety link do treści pisma P. Jarząbka nie działa, a szkoda...
 2 
odpowiedz zgłoś
Współczuje wszystkim WINGiKom Prawo i jego interpretacja zmienia się jak na karuzeli. Nikt nie zechce pracować w WINGiK i "świecić oczami" za takie knoty prawne. Jakość prac geodezyjnych nadal pikuje w dół. Sejm i ministrowie do roboty! Poprawić szybciutko prawo.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
do urzędnika to proszę powiedz to swojej braci urzędniczej i wytłumacz wszystkim co rozumiesz pod pojęciem zgodnie z obowiązującymi przepisami, bo to jest temat długi i szeroki
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Musimy? Nie ma musimy. Jestem "inspektorem" w Ośrodku. Nie mogę wymagać od geodety "zgodniści". Musiałabym podać podstawę prawną, a takiej nie mam. Inspektor w ośrodku nie jest Bogiem. Jest urzędnikiem, który MUSI przestrzegać przepisów. Geodeta nie musi słuchać bzdurnych zarzutów inspektora. Geodeta ma oddać pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracowałam, jako wykonawca 20 lat. Nigdy nie wykonywałam głupich poleceń pseudoinspektorów. Twardo trzymałam się przepisów i nigdy nic nie musiałam. Kiedy wykonawcy nauczą się, że to nie inspektor układa przepisy, on jest tylko urzędnikiem, który ma służyć wykonawcom przestrzegając przepisów.
 12 
odpowiedz zgłoś
Szelek bo chyba pierwszy raz ggk tak się pod tyłkiem pali - jest atakowany ze wszystkich stron.
 6 
odpowiedz zgłoś
Chyba pierwszy raz GGK stanął po stronie Wykonawcy
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
a u nas klepiemy ten błąd a u nas w powiecie goleniowski ma mapie z inwentaryzacji musimy!!! umieszczać cza zgodnie czy nie zgodnie!! - taki mamy klimat w geodezji
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS