Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Kolejne odkrycie dzięki chmurze punktów

Dane z lotniczego skaningu laserowego wielokrotnie pozwoliły już odkryć różnorodne obiekty archeologiczne. Tym razem – jak informuje Roztoczański Park Narodowy – umożliwiły identyfikację nieznanego wcześniej uskoku tektonicznego.


Kolejne odkrycie dzięki chmurze punktów

Wypiętrzając się niegdyś Roztocze podzieliło się wzdłuż rowów tektonicznych na odrębne bloki (zręby), a miejsca dawnych pęknięć i przesunięć wypełniły się późniejszymi osadami naniesionymi przez lodowce, wiatr i wodę, przekształcając się w łagodne doliny. Naprężenia powstałe w skałach poszczególnych bloków mogą czasem objawić się w postaci nowych, czynnych uskoków. Takie zdarzenie ma miejsce w południowej części Parku, na granicy bloków Szozdy – Tereszpol i Obrocz – Senderki. Oba bloki oddziela szeroka na około 1,5 km dolina rzeczki Świerszcz.

Na krawędzi bloku Obrocz – Senderki oddzieliła się masa skalna, odchylająca się w kierunku doliny Świerszcza. Ślady tego uskoku zaobserwowano już przed laty w postaci dziwnej, zapadliskowej struktury przebiegającej szczytem wzgórza. Ze względu na jej rozmiary i porośnięty lasem teren nie potrafiono dojść genezy tego obiektu. Dopiero wykonanie numerycznego modelu terenu na podstawie lotniczego skanowania laserowego pozwoliło dostrzec całość zjawiska.

Na powyższym wycinku mapy uskok widoczny jest jako wrzecionowaty twór przebiegający w kierunku północny zachód – południowy wschód o długości około 700 metrów i szerokości dochodzącej do około 20 metrów. Głębokość śladu uskoku dochodzi miejscami do około 2 metrów. Odłamujący się i pochylający w kierunku doliny Świerszcza masyw skalny (w kierunku na południowy zachód) powoduje, że w powstałej szczelinie zapadają się wierzchnie warstwy gruntu. W lewej dolnej stronie mapy widać nasyp torowiska kolei Zwierzyniec – Bełżec i nasyp szosy Zwierzyniec – Józefów. Czerwone linie to podział powierzchniowy (oddziały i wydzielenia drzewostanowe) Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Źródło: RPN, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS