|2016-03-24|
Edukacja, Ludzie
Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi Prorektorem UMK w Toruniu
Prof. Wojciech Wysota z Katedry Geologii i Hydrogeologii Wydziału Nauk o Ziemi, który obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi, został wybrany prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym na kadencję 2016-20.
W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest to trzeci prorektor pochodzący z jednostki geograficznej. W latach 1952-54 stanowisko prorektora ds. Nauki pełnił prof. Rajmund Galon (geomorfolog), a w latach 1984-87 prorektorem ds. Nauczania był prof. Gabriel Wójcik (klimatolog).
Prof. Wojciech Wysota jest cenionym specjalistą w zakresie geologii i geomorfologii glacjalnej, paleogeografii czwartorzędu, sedymentologii osadów czwartorzędowych oraz kartowania geologicznego i geomorfologicznego. Ukończył w 1982 r. na UMK w Toruniu studia geograficzne, w 1992 r. obronił w ośrodku toruńskim pracę doktorską, a w 2003 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie geologii czwartorzędu w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie. W 2012 roku otrzymał tytuł profesora nauk o Ziemi.
Wojciech Wysota jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji, w tym 32 oryginalnych artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych, 38 monografii i rozdziałów w monografiach, 13 rozdziałów w podręcznikach oraz trzech Szczegółowych arkuszy map geologicznych (arkusze –Górzno, Lidzbark Welski, Golub-Dobrzyń) oraz szeregu innych publikacji oraz doniesień konferencyjnych. Dorobek naukowy z zakresu geologii czwartorzędu i geomorfologii według Web of Science to 156 cytowań, a indeks Hirscha – 7. Ostanio opublikowaną pracą naukową jest „Ice stream motion facilitated by a shallow-deforming and accreting bed”, która ukazała się w marcu 2016 roku w jednym z najbardziej prestiżowych światowych czasopism naukowych – Nature Communications.
Prorektor-elekt ma bardzo duże doświadczenie w zakresie pozyskiwania i kierowania projektami badawczymi. Kierował dwoma projektami badawczymi KBN/MNiSW, kilkunastoma grantami UMK, był wykonawcą w czterech projektach międzynarodowych, kierował 10 umowami i pracami wdrożeniowymi, wykonał ponad 20 ekspertyz, opinii i raportów środowiskowych opracowanych na potrzeby przedsiębiorstw i jednostek samorządowych.
Źródło: UMK Toruń
|