wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-23| GIS, Firma

Polski system dla wodociągów z europejską nagrodą

Opracowany w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) we współpracy z firmą Intergraph Polska Sp. z o.o. (Dział Hexagon Safety&Infrastructure) inteligentny system ICT służący do komputerowego wspomagania zarządzania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, został nagrodzony złotym medalem podczas światowych targów „Brussels Innova 2015”. Ponadto projekt otrzymał wyróżnienie od Perm National Research Polytechnic University (PSTU).


Polski system dla wodociągów z europejską nagrodą

To pierwszy na polskim rynku zintegrowany system zarządzania o tak kompleksowym działaniu. Jego innowacyjność polega na łączeniu i współpracy różnych programów do realizacji zadań zarządzania przedsiębiorstwem wodociągowym, zastosowaniu metod i algorytmów modelowania matematycznego i optymalizacji wielokryterialnej oraz bezpośredniej integracji z systemem paszportyzacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które zwykle są traktowane w przedsiębiorstwach wodociągowych jako niezależne systemy.

Opracowany system składa się z 5 zintegrowanych modułów funkcjonalnych: monitoringu hydraulicznego (SCADA), systemu mapy numerycznej sieci wodociągowej (GIS), systemu informacji o klientach (CIS), modelu hydraulicznego sieci oraz algorytmów optymalizacji, aproksymacji i sterowania. Wspomagane jest zarządzanie siecią, zapewniając kompleksową realizację zarządzania operacyjnego i strategicznego całym zintegrowanym systemem wodno-ściekowym.

Implementacja systemu ICT w przedsiębiorstwie wodociągowym pozwala nie tylko na redukcję kosztów eksploatacyjnych sieci wodociągowej, ale także na zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa pracy sieci oraz zapewnienie dobrej jakości produkowanej wody. W szerszej perspektywie prowadzi to do zapewnienia zrównoważonego rozwoju całego przedsiębiorstwa, eliminacji wycieków z sieci, a tym samym ochronę środowiska oraz bezpieczeństwo wód głębinowych. Obecnie system jest wdrażany w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach, największej tego typu jednostce w Polsce i jednej z największych w Europie, oraz w przedsiębiorstwie Głubczyckie Wodociągi i Kanalizacja.

Źródło: Intergraph Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS