Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-23| GIS, Firma

Polski system dla wodociągów z europejską nagrodą

Opracowany w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) we współpracy z firmą Intergraph Polska Sp. z o.o. (Dział Hexagon Safety&Infrastructure) inteligentny system ICT służący do komputerowego wspomagania zarządzania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, został nagrodzony złotym medalem podczas światowych targów „Brussels Innova 2015”. Ponadto projekt otrzymał wyróżnienie od Perm National Research Polytechnic University (PSTU).


Polski system dla wodociągów z europejską nagrodą

To pierwszy na polskim rynku zintegrowany system zarządzania o tak kompleksowym działaniu. Jego innowacyjność polega na łączeniu i współpracy różnych programów do realizacji zadań zarządzania przedsiębiorstwem wodociągowym, zastosowaniu metod i algorytmów modelowania matematycznego i optymalizacji wielokryterialnej oraz bezpośredniej integracji z systemem paszportyzacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które zwykle są traktowane w przedsiębiorstwach wodociągowych jako niezależne systemy.

Opracowany system składa się z 5 zintegrowanych modułów funkcjonalnych: monitoringu hydraulicznego (SCADA), systemu mapy numerycznej sieci wodociągowej (GIS), systemu informacji o klientach (CIS), modelu hydraulicznego sieci oraz algorytmów optymalizacji, aproksymacji i sterowania. Wspomagane jest zarządzanie siecią, zapewniając kompleksową realizację zarządzania operacyjnego i strategicznego całym zintegrowanym systemem wodno-ściekowym.

Implementacja systemu ICT w przedsiębiorstwie wodociągowym pozwala nie tylko na redukcję kosztów eksploatacyjnych sieci wodociągowej, ale także na zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa pracy sieci oraz zapewnienie dobrej jakości produkowanej wody. W szerszej perspektywie prowadzi to do zapewnienia zrównoważonego rozwoju całego przedsiębiorstwa, eliminacji wycieków z sieci, a tym samym ochronę środowiska oraz bezpieczeństwo wód głębinowych. Obecnie system jest wdrażany w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach, największej tego typu jednostce w Polsce i jednej z największych w Europie, oraz w przedsiębiorstwie Głubczyckie Wodociągi i Kanalizacja.

Źródło: Intergraph Polska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS