wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-22| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Dąb Bartek znów w chmurze punktów

W minioną sobotę (19 marca) studenci z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kolejny raz zeskanowali Dąb Bartek.


Dąb Bartek znów w chmurze punktów

Prace wykonano w ramach projektu „Bartek 3D”. To już piąte skanowanie laserowe (w tym trzecie w stanie bezlistnym). Tym razem wykorzystano skaner naziemny Faro Focus 3D (w trakcie projektu testowany jest różny sprzęt dla porównania dokładności). Prace przeprowadziło 14 studentów z Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników. Skanowanie wykonano z 12 stanowisk rozlokowanych w obrębie rzutu korony (dla uzyskania obrazu konarów) i z jednego zlokalizowanego na zewnątrz (dla domknięcia obrazu z góry). Pogoda sprzyjała, prace wykonano w 3 godziny, nie licząc czasu przygotowania do skanowania.

Głównym celem projektu jest zbadanie możliwości metody skanowania naziemnego do zarchiwizowania obrazu dębu. Ważny jest też aspekt związany z monitoringiem stanu zdrowotnego drzewa oraz edukacyjny – powiedział Paweł Hawryło, koordynator tej edycji skanowania.

Projekt „Bartek 3D”trwa od 2013 roku. Realizowany jest przez konsorcjum Sekcji Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt koordynuje Laboratorium Geomatyki (kierownik projektu dr inż. Piotr Wężyk oraz dr inż. Marta Szostak oraz mgr inż. Piotr Tompalski) przy wsparciu doktorantów i opiekunów poszczególnych sekcji wymienionych partnerów.

700-letni dąb Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Jest najbardziej znanym w naszym kraju drzewem. Za „najokazalsze drzewo w Polsce” został uznany już w 1934 r. przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera. Status pomnika przyrody uzyskał już w 1954 roku.

Źródło: RDLP w Radomiu, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jak się kiedyś zawali, to go wydrukują na drukarce.
 3 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS