Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-03-22| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Dąb Bartek znów w chmurze punktów

W minioną sobotę (19 marca) studenci z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kolejny raz zeskanowali Dąb Bartek.


Dąb Bartek znów w chmurze punktów

Prace wykonano w ramach projektu „Bartek 3D”. To już piąte skanowanie laserowe (w tym trzecie w stanie bezlistnym). Tym razem wykorzystano skaner naziemny Faro Focus 3D (w trakcie projektu testowany jest różny sprzęt dla porównania dokładności). Prace przeprowadziło 14 studentów z Sekcji Geomatyki Koła Naukowego Leśników. Skanowanie wykonano z 12 stanowisk rozlokowanych w obrębie rzutu korony (dla uzyskania obrazu konarów) i z jednego zlokalizowanego na zewnątrz (dla domknięcia obrazu z góry). Pogoda sprzyjała, prace wykonano w 3 godziny, nie licząc czasu przygotowania do skanowania.

Głównym celem projektu jest zbadanie możliwości metody skanowania naziemnego do zarchiwizowania obrazu dębu. Ważny jest też aspekt związany z monitoringiem stanu zdrowotnego drzewa oraz edukacyjny – powiedział Paweł Hawryło, koordynator tej edycji skanowania.

Projekt „Bartek 3D”trwa od 2013 roku. Realizowany jest przez konsorcjum Sekcji Studenckich Kół Naukowych z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt koordynuje Laboratorium Geomatyki (kierownik projektu dr inż. Piotr Wężyk oraz dr inż. Marta Szostak oraz mgr inż. Piotr Tompalski) przy wsparciu doktorantów i opiekunów poszczególnych sekcji wymienionych partnerów.

700-letni dąb Bartek rośnie na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. Jest najbardziej znanym w naszym kraju drzewem. Za „najokazalsze drzewo w Polsce” został uznany już w 1934 r. przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera. Status pomnika przyrody uzyskał już w 1954 roku.

Źródło: RDLP w Radomiu, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama