Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-30| Geodezja, GIS, Instytucje, Imprezy

GGK popiera inicjatywę zachodniopomorskich samorządowców


W Domu Pomocy Społecznej w Bornem-Sulinowie odbyło się 29 maja br. posiedzenie Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Gośćmi Związku byli m.in.: Wiesław Potrapeluk, główny geodeta kraju (fot), i Steinar Larsen, przedstawiciel norweskiej firmy proCaptura.

Jednym z tematów spotkania był projekt „Pozyskanie i dystrybucja informacji o budynkach na terenie województwa zachodniopomorskiego”, którego wykonanie zaplanowano na lata 2008-2010. Inicjatorem projektu jest wspomniany Związek Celowy Powiatów, skupiający 18 powiatów województwa zachodniopomorskiego. Realizacja tego przedsięwzięcia zaowocowałaby zleceniami na rynku geodezyjnym o wartości około 14 mln zł. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku zakwalifikowania wniosku do realizacji. W założeniach przyjęto, że projekt zostanie sfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (stamtąd pochodziłoby 85% kwoty).
Główny geodeta kraju, ustosunkowując się do pomysłu zachodniopomorskich samorządowców, zwrócił uwagę na problemy, przed jakimi stoi Związek. Podstawowym jest pokonanie barier wynikających z niedostosowania naszego prawa do tego typu oddolnych inicjatyw. Gdyby bowiem z podobną ideą wystąpił np. urząd marszałkowski finansowanie zadania byłoby o wiele łatwiejsze.

GGK po zapoznaniu się z projektem i treścią wniosku (w marcu br.) zaproponował wprowadzenie kilku korekt, wynikających m.in. z potrzeby dostosowania projektu do przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Według niego niezwykle ważne jest to, by nie uruchamiano w różnych rejonach kraju projektów, które byłyby niezsynchronizowane ze sobą lub niespójne z zadaniami realizowanymi przez GUGiK. Po uwzględnieniu przez Związek Celowy Powiatów wspomnianych uwag główny geodeta kraju poparł wystąpienie zachodniopomorskich samorządowców. Jak powiedział Marek Kotschy (fot.), wicestarosta szczecinecki i przewodniczący Związku Celowego Powiatów: Jest spora szansa na otrzymanie pieniędzy z mechanizmu norweskiego.
Związek przeprowadził już m.in. rozmowy z przedstawicielami Statens Kartverk – norweskim odpowiednikiem GUGiK. Nie jest bowiem tajemnicą, że pieniądze wykładane przez rząd norweski na tego typu zadania, związane są z implementacją na nasz grunt tamtejszych rozwiązań lub technologii. W sposób dyplomatyczny dał to do zrozumienia Steinar Larsen z firmy proCaptura. W Norwegii firma ta znana jest m.in. z prowadzenia licznych prac na rzecz Statens Kartverk obejmujących m.in. z archiwizację i zarządzanie dokumentacją geodezyjną. Na polskim rynku działa od czterech lat.

W czasie posiedzenia Wiesław Potrapeluk przedstawił także zadania realizowane obecnie przez GUGiK oraz plany legislacyjne wynikające z implementacji inicjatywy INSPIRE, przygotowań do wprowadzenia katastru i potrzeby napisania nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W związku z opublikowaniem kilka dni temu przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy o finansach publicznych GGK zaapelował o rezerwowanie środków na zadania geodezyjne w budżetach starostw na rok 2008. Ustawa zakłada bowiem likwidację Państwowego Funduszu Gospodarowania Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Uczestniczący w spotkaniu Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej, zapoznał samorządowców z projektem ASG-EUPOS i zmianami w prowadzeniu Bazy Danych Topograficznych.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS