|2007-05-30|
Geodezja, GIS, Instytucje, Imprezy
GGK popiera inicjatywę zachodniopomorskich samorządowców
W Domu Pomocy Społecznej w Bornem-Sulinowie odbyło się 29 maja br. posiedzenie Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Gośćmi Związku byli m.in.: Wiesław Potrapeluk, główny geodeta kraju (fot), i Steinar Larsen, przedstawiciel norweskiej firmy proCaptura.
Jednym z tematów spotkania byÅ‚ projekt „Pozyskanie i dystrybucja informacji o budynkach na terenie województwa zachodniopomorskiego”, którego wykonanie zaplanowano na lata 2008-2010. Inicjatorem projektu jest wspomniany ZwiÄ…zek Celowy Powiatów, skupiajÄ…cy 18 powiatów województwa zachodniopomorskiego. Realizacja tego przedsiÄ™wziÄ™cia zaowocowaÅ‚aby zleceniami na rynku geodezyjnym o wartoÅ›ci okoÅ‚o 14 mln zÅ‚. BÄ™dzie to jednak możliwe tylko w przypadku zakwalifikowania wniosku do realizacji. W zaÅ‚ożeniach przyjÄ™to, że projekt zostanie sfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego (stamtÄ…d pochodziÅ‚oby 85% kwoty). Główny geodeta kraju, ustosunkowujÄ…c siÄ™ do pomysÅ‚u zachodniopomorskich samorzÄ…dowców, zwróciÅ‚ uwagÄ™ na problemy, przed jakimi stoi ZwiÄ…zek. Podstawowym jest pokonanie barier wynikajÄ…cych z niedostosowania naszego prawa do tego typu oddolnych inicjatyw. Gdyby bowiem z podobnÄ… ideÄ… wystÄ…piÅ‚ np. urzÄ…d marszaÅ‚kowski finansowanie zadania byÅ‚oby o wiele Å‚atwiejsze.
GGK po zapoznaniu siÄ™ z projektem i treÅ›ciÄ… wniosku (w marcu br.) zaproponowaÅ‚ wprowadzenie kilku korekt, wynikajÄ…cych m.in. z potrzeby dostosowania projektu do przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. WedÅ‚ug niego niezwykle ważne jest to, by nie uruchamiano w różnych rejonach kraju projektów, które byÅ‚yby niezsynchronizowane ze sobÄ… lub niespójne z zadaniami realizowanymi przez GUGiK. Po uwzglÄ™dnieniu przez ZwiÄ…zek Celowy Powiatów wspomnianych uwag główny geodeta kraju poparÅ‚ wystÄ…pienie zachodniopomorskich samorzÄ…dowców. Jak powiedziaÅ‚ Marek Kotschy (fot.), wicestarosta szczecinecki i przewodniczÄ…cy ZwiÄ…zku Celowego Powiatów: Jest spora szansa na otrzymanie pieniÄ™dzy z mechanizmu norweskiego. ZwiÄ…zek przeprowadziÅ‚ już m.in. rozmowy z przedstawicielami Statens Kartverk – norweskim odpowiednikiem GUGiK. Nie jest bowiem tajemnicÄ…, że pieniÄ…dze wykÅ‚adane przez rzÄ…d norweski na tego typu zadania, zwiÄ…zane sÄ… z implementacjÄ… na nasz grunt tamtejszych rozwiÄ…zaÅ„ lub technologii. W sposób dyplomatyczny daÅ‚ to do zrozumienia Steinar Larsen z firmy proCaptura. W Norwegii firma ta znana jest m.in. z prowadzenia licznych prac na rzecz Statens Kartverk obejmujÄ…cych m.in. z archiwizacjÄ™ i zarzÄ…dzanie dokumentacjÄ… geodezyjnÄ…. Na polskim rynku dziaÅ‚a od czterech lat.
W czasie posiedzenia Wiesław Potrapeluk przedstawił także zadania realizowane obecnie przez GUGiK oraz plany legislacyjne wynikające z implementacji inicjatywy INSPIRE, przygotowań do wprowadzenia katastru i potrzeby napisania nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W związku z opublikowaniem kilka dni temu przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy o finansach publicznych GGK zaapelował o rezerwowanie środków na zadania geodezyjne w budżetach starostw na rok 2008. Ustawa zakłada bowiem likwidację Państwowego Funduszu Gospodarowania Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Uczestniczący w spotkaniu Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej, zapoznał samorządowców z projektem ASG-EUPOS i zmianami w prowadzeniu Bazy Danych Topograficznych.
Jerzy Przywara
|