Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-03-18| GIS, Mapy, Instytucje

Mapy zagrożeń? W Bytomiu już od 6 lat

W całym kraju trwają prace nad mapami zagrożeń tworzonymi na zlecenie Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tymczasem Bytom gromadzi i analizuje dane dotyczące bezpieczeństwa już od 2010 roku. Korzysta z nich przede wszystkim Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.


Mapy zagrożeń? W Bytomiu już od 6 lat

– Stworzyliśmy wówczas portal, który miał pomóc wszystkim służbom w sytuacji kryzysowej: wypadku, pożaru czy zawalenia się budynku – opowiada Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji UM w Bytomiu. Chodziło przede wszystkim o to, by udostępnić służbom jak najwięcej danych o konkretnym terenie: kto jest jego właścicielem, ile osób mieszka w budynkach, ile jest miejsc w pobliskim szpitalu czy ile osób może pomieścić szkoła w przypadku ewentualnych ewakuacji.

Portal zawiera też informacje na temat umiejscowienia hydrantów i sieci (gazowych, kanalizacyjnych), na jakie można natknąć się na danym terenie. Przydają się one zwłaszcza strażakom przed wyjazdem na akcję ratowniczą.

Baza danych uzupełniana jest na bieżąco. Umieszczane są tam na przykład również statystyki przestępstw na danym terenie czy zdarzenia drogowe. Informacje pochodzą z raportów na temat bezpieczeństwa miasta tworzonych codziennie przez policję, straż miejską, straż pożarną i pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– Mapami bezpieczeństwa zajmujemy się od kilku lat i możemy służyć doświadczeniem oraz radą podczas tworzenia ogólnopolskiego rozwiązania – zapewnia Wojciech Jeszka, który zaprezentował ją podczas narady policyjnej w Miejskiej Komendzie Policji.

Zainteresowania nią nie kryją bytomscy policjanci. Na razie nie mamy wglądu w te mapy, trwają rozmowy, alby nam je udostępnić - mówi Tomasz Bobrek, rzecznik prasowy bytomskiej policji.

Jak dodaje Wojciech Jeszka, po podpisaniu porozumienia o udostępnieniu map mundurowym w internetowym serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej dla policji zostanie stworzony odpowiedni profil – Bezpieczeństwo. Po zalogowaniu się do niego policjanci będą mieli dostęp do danych z raportów i tych, za które odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Przypomnijmy, że na wniosek Komendanta Głównego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w całym kraju trwały konsultacje na temat map zagrożeń. W Bytomiu odbyło się 10 takich konsultacji, w których wzięło udział ponad 100 osób – m.in. przedstawiciele miejskich instytucji, służb mundurowych, administratorzy budynków i radni.

Źródło: Bytom.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama