|2016-03-16|
GIS, Mapy, Prawo
Ustawa uwolni dane pogodowe i geologiczne
W Dzienniku Ustaw (poz. 352) opublikowano ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, która ma znacznie ułatwić dostęp obywateli do części państwowych zbiorów i rejestrów.
Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, które przygotowało ustawę, informacja sektora publicznego jest dziś ważnym materiałem wyjściowym dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi o dotychczas niewykorzystanym potencjale. Podmioty publiczne wytwarzają, gromadzą lub przechowują ogromną ilość informacji i treści, poczynając od danych statystycznych czy gospodarczych, poprzez materiały archiwalne, po zdigitalizowane księgozbiory lub kolekcje dzieł sztuki. Wraz z rewolucją cyfrową istotnie wzrosła wartość tego źródła dla innowacyjnych produktów lub usług wykorzystujących takie zasoby. Dzięki tej ustawie wykorzystanie tego potencjału ma być łatwiejsze.
Akt ten po pierwsze implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/37/UE z 26 czerwca 2013 r. zmieniającą dyrektywę w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (tzw. dyrektywa re-use). Rozszerza ona zakres podmiotowy tego aktu o biblioteki, muzea i archiwa, ponieważ treści będące w posiadaniu tych podmiotów do tej pory, na gruncie poprzedniej dyrektywy, podlegały wyłączeniu z ponownego wykorzystywania.
Dotychczas ponownemu wykorzystywaniu podlegały jedynie informacje publiczne. Po wejściu w życie ustawy zasoby tych instytucji, które nie korzystają z ochrony praw autorskich, jak np. zdigitalizowane dzieła sztuki, reprodukcje materiałów archiwalnych czy publikacje elektroniczne, będą mogły być ponownie wykorzystywane na zasadach określonych w ustawie.
W trakcie prac w Sejmie projekt ustawy został poszerzony o dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Oznacza to, że informacje sektora publicznego będące w posiadaniu tych instytucji, jak np. dane meteorologiczne, będą przekazywane nieodpłatnie do ponownego wykorzystywania, o co postulowały od dawna organizacje pozarządowe. Jest to więc niewątpliwy przełom w udostępnianiu tych danych – podkreśla resort cyfryzacji.
Dodajmy, że akt ten wprowadza zmianę również w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, tak że w kwestiach nieregulowanych przez Pgik mają być stosowane zapisy ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
Ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego określa zasady i tryb udostępniania lub przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania, podmioty, które udostępniają lub przekazują te informacje, warunki oraz opłaty za ponowne wykorzystywanie. Przez ponowne wykorzystywanie należy rozumieć wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż pierwotny publiczny cel, dla którego informacja została wytworzona. Innymi słowy chodzi o każde twórcze wykorzystanie informacji, np. poprzez zwiększenie wartości dodanej czy łączenie danych z różnych źródeł w celu tworzenia aplikacji i innych innowacyjnych produktów.
Informacją sektora publicznego jest każda treść lub jej część, niezależnie od sposobu utrwalenia (w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), będącą w posiadaniu podmiotów zobowiązanych.
Ustawa wejdzie w życie 16 czerwca br., a niektóre przepisy – 1 stycznia 2017 r.
JK
|