wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-15| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Prawo

Nowe przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych

W ubiegłym tygodniu (w piątek 11 marca) na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone planowanym zmianom w przepisach dotyczących bezzałogowych statków powietrznych. Spotkanie zorganizował Urząd Lotnictwa Cywilnego przy współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.


Nowe przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych

Seminarium dedykowane było wszystkim osobom zainteresowanym problematyką wykonywania lotów UAV oraz szkoleniami, egzaminowaniem i licencjonowaniem operatorów bezzałogowych statków powietrznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli firm lotniczych zajmujących się bezzałogowymi statkami powietrznymi (wśród nich przedstawiciele SatLab Polska), posiadaczy świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych oraz osoby zainteresowane kwestią przepisów w zakresie bezzałogowego lotnictwa. Liczba zainteresowanych pokazuje, że rynek dronów w Polsce bardzo szybko rośnie.

Zmiany w prawie będą dotyczyły głownie bezzałogowców do całkowitej masy startu do 25 kg. Planowane jest m.in. wyłączenie tych urządzeń wykonujących loty VLOS z przepisów rozporządzenia w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące. Dzięki temu zniknie konieczność wnioskowania o pozwolenie na wykonywanie lotów w miastach powyżej 25 tys. mieszkańców do prezesa ULC oraz władz miasta. W zamian określono szczegółowe zasady realizowania lotów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (m.in. konieczność zachowania odległości poziomej nie mniejszej niż 100 m od granic zabudowy lub zgromadzeń osób na wolnym powietrzu).
Nowe przepisy mają też znieść obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji przez osoby biorące udział w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie większej niż 25 kg prowadzonych przez uczelnie, jeżeli loty realizowane w ramach tych zajęć nie są lotami polegającymi na świadczeniu usług lotniczych.A jak nowe przepisy mają się do geodezji? Zostaną bardziej sprecyzowane przepisy dotyczące m.in. nalotów urządzeniami fotogrametrycznymi typu UAS, jak np. SATLAB SLA-1 z wbudowanym modułem RTK (GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo) oraz funkcją autonomicznego startu, lotu oraz lądowania (już wkrótce dostępny w sprzedaży). Dlatego też przedstawiciele SatLab Polska zapytali prelegenta o uściślenie regulacji dotyczących bezpieczeństwa oraz parametrów lotów urządzeniem SATLAB SLA-1 (na fot.) podczas lotów autonomicznych na wysokościach do 200 m – niestety nie otrzymali jednoznacznej odpowiedzi. Zostali jednak wraz ze sprzętem SLA-1 zaproszeni do Urzędu Lotnictwa Cywilnego na konsultacje, które pomogą w doprecyzowaniu przepisów.

Więcej informacji o zmianach w przepisach można znaleźć m.in. w prezentacjach z seminarium

Źródło: SatLab Polska, ULC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS