Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-15| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Prawo

Nowe przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych

W ubiegłym tygodniu (w piątek 11 marca) na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone planowanym zmianom w przepisach dotyczących bezzałogowych statków powietrznych. Spotkanie zorganizował Urząd Lotnictwa Cywilnego przy współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.


Nowe przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych

Seminarium dedykowane było wszystkim osobom zainteresowanym problematyką wykonywania lotów UAV oraz szkoleniami, egzaminowaniem i licencjonowaniem operatorów bezzałogowych statków powietrznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli firm lotniczych zajmujących się bezzałogowymi statkami powietrznymi (wśród nich przedstawiciele SatLab Polska), posiadaczy świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych oraz osoby zainteresowane kwestią przepisów w zakresie bezzałogowego lotnictwa. Liczba zainteresowanych pokazuje, że rynek dronów w Polsce bardzo szybko rośnie.

Zmiany w prawie będą dotyczyły głownie bezzałogowców do całkowitej masy startu do 25 kg. Planowane jest m.in. wyłączenie tych urządzeń wykonujących loty VLOS z przepisów rozporządzenia w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące. Dzięki temu zniknie konieczność wnioskowania o pozwolenie na wykonywanie lotów w miastach powyżej 25 tys. mieszkańców do prezesa ULC oraz władz miasta. W zamian określono szczegółowe zasady realizowania lotów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (m.in. konieczność zachowania odległości poziomej nie mniejszej niż 100 m od granic zabudowy lub zgromadzeń osób na wolnym powietrzu).
Nowe przepisy mają też znieść obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji przez osoby biorące udział w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie większej niż 25 kg prowadzonych przez uczelnie, jeżeli loty realizowane w ramach tych zajęć nie są lotami polegającymi na świadczeniu usług lotniczych.



A jak nowe przepisy mają się do geodezji? Zostaną bardziej sprecyzowane przepisy dotyczące m.in. nalotów urządzeniami fotogrametrycznymi typu UAS, jak np. SATLAB SLA-1 z wbudowanym modułem RTK (GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo) oraz funkcją autonomicznego startu, lotu oraz lądowania (już wkrótce dostępny w sprzedaży). Dlatego też przedstawiciele SatLab Polska zapytali prelegenta o uściślenie regulacji dotyczących bezpieczeństwa oraz parametrów lotów urządzeniem SATLAB SLA-1 (na fot.) podczas lotów autonomicznych na wysokościach do 200 m – niestety nie otrzymali jednoznacznej odpowiedzi. Zostali jednak wraz ze sprzętem SLA-1 zaproszeni do Urzędu Lotnictwa Cywilnego na konsultacje, które pomogą w doprecyzowaniu przepisów.

Więcej informacji o zmianach w przepisach można znaleźć m.in. w prezentacjach z seminarium

Źródło: SatLab Polska, ULC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS