wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-10| Geodezja, Prawo

Związanie decyzją administracyjną

W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA dr Magdalena Durzyńska omawia kolejny przypadek z praktyki sądowej – sprawę dotyczącą interpretacji decyzji podziałowej na etapie ustalania wysokości odszkodowania za nieruchomości zajęte pod drogi. Choć wydano decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości, w której jednoznacznie zapisano wydzielenie pojedynczych działek pod drogi wewnętrzne (a nie publiczne), to w toku postępowania odszkodowawczego próbowano zmieniać jej treść w trybie wykładni.


Związanie decyzją administracyjną
Pierwotnie stosowną decyzją z 2015 r. starosta odmówił ustalenia odszkodowania na rzecz trzech współwłaś­cicielek za nieruchomość stanowiącą działki ewidencyjne nr 71/29 o pow. 0,1909 ha i nr 71/40 o pow. 0,0806 ha w miejscowości P. Działki te wydzielone były wcześniej pod drogi wewnętrzne w ostatecznej decyzji burmistrza miasta i gminy P. z 16 marca 2007 r. zatwierdzającej projekt podziału nieruchomoś­ci oznaczonej jako działka nr 71/16. Starosta uznał, że skoro drogi te nie posiadały kategorii drogi pub­licznej, to decyzja podziałowa nie wywołała skutku wynikającego z art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn), a w konsekwencji, że nie ma podstaw do orzekania o odszkodowaniu za odjęcie prawa włas­ności.

Od powyższej decyzji odwołanie złożyły współwłaścicielki, wnosząc o jej uchylenie z uwagi na naruszenie przepisów zawartych w art. 98 ust. 1 ugn, a także naruszenie art. 7, 77 i 80 kpa polegające na błędnej ocenie materiału dowodowego dotyczącego omawianej nieruchomości. Decyzją II instancji wojewoda, działając na podstawie art. 138 § 2 kpa, uchylił decyzję starosty P. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, sugerując ustalenie odszkodowania.

W sprawie nie było kwestionowane, że przebieg dróg, o których mowa w decyzji podziałowej z 2007 r., wynikał z ustaleń miejscowego planu ogólnego zagos­podarowania przestrzennego miasta P. obowiązującego w dniu wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości. Działka nr 71/29 zlokalizowana była w liniach rozgraniczających ulicy oznaczonej symbolem KUD i stanowiła fragment pasa drogowego tej ulicy (obecny fragment pasa drogowego – ulicy Z), a działka nr 71/40 zlokalizowana była w liniach rozgraniczających ulicy o symbolu KUD i stanowiła fragment pasa drogowego tej ulicy (obecnie fragment ulicy bez nazwy).

Z akt sprawy wynikało, że od 4 lipca do grudnia 2014 r. pomiędzy gminą P. a właścicielkami prowadzone były uzgodnienia w sprawie wysokości odszkodowania za nieruchomości zajęte pod te drogi, jednak zakończyły się one wynikiem negatywnym, gdyż właś­cicielki proponowały odszkodowanie w wysokości 230 zł/m kw., a burmistrz miasta i gminy P. – po 215 zł/m kw.

Wobec tego, że nie doszło do porozumienia, osobnym wnioskiem z 23 stycznia 2015 r. (8 lat po decyzji podziałowej) właścicielki nieruchomości wystąpiły do starosty P. o ustalenie odszkodowania według zasad i trybu obowiązującego przy wywłaszczaniu nieruchomości za grunty oznaczone jako działki ewidencyjne nr 71/29 i nr 71/40 wydzielone pod drogi...


Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W marcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy
• Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl
• Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji

• Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik przestrzega przed wybieraniem drogi na skróty przy wykonywaniu opracowań geodezyjno-prawnych
• Praca paliła się w rękach – Arkadiusz Piechota o geodezyjnej obsłudze przy rozbudowie elektrowni geotermalnej na Islandii
• Tachimetry służą w policji, czyli kompleksowy system wspomagania obsługi zdarzeń drogowych eSurv
• Formy wspierania rozwoju zawodowego, część 1
• Doświadczeni mogą studiować krócej i taniej, czyli procedura potwierdzania efektów uczenia się w praktyce

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS