Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-03-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Nie ma zgody na taką ugodę

W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA Bogdan Grzechnik przekonuje, że jako osoby zaufania publicznego bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, doprowadzając do zawarcia ugody mającej moc ugody sądowej. Oprócz przestrzegania przepisów musimy także pamiętać o etyce zawodowej. Czasami bowiem „zapominamy”, że warunkiem koniecznym takiej ugody jest istnienie sporu oraz brak granic ustalonych według stanu prawnego.


Nie ma zgody na taką ugodę
Wszyscy narzekamy, że geodeci z państwowymi uprawnieniami nie mają prawa wykonywania i wydawania swoich opracowań jako dokumentów wagi urzędowej. Każda praca musi być przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej kontrolowana, uwierzytelniania, poświadczana, przyjmowana do zasobu itd. Bardzo częs­to zmusza się nas do czynności, których wcale nam nie zlecono.

Ale okazuje się, że nie jesteśmy jeszcze w 100 procentach spacyfikowani. Istnieje bowiem art. 31 pkt 4 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, który brzmi: „W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej”.

Poza właścicielami sąsiadujących ze sobą nieruchomości i geodetą nikt tego dokumentu nie weryfikuje i nie podpisuje. Druga część tego przepisu nadaje ugodzie moc ugody sądowej, czyli „wzruszyć” ją może wyłącznie sąd. Takiej rangi nie ma żaden inny dokument opracowywany i podpisywany przez geodetów.

Szczegółowe regulacje dotyczące samego rozgraniczenia, a także zawarcia ugody znajdziemy w rozporządzeniu ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej z 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (...).

Co wynika z przepisów?

Geodeta w pierwszej kolejności musi sprawdzić, czy granice, którymi ma się zająć, nie były uprzednio ustalone według stanu prawnego. Jeśli były ustalone w postępowaniu:
• rozgraniczeniowym,
• podziałowym,
• scaleniowym i wymiany gruntów,
• sądowym w zakresie dowodów stanowiących podstawę rozstrzygnięć sądowych co do granic,
• uwłaszczeniowym lub w innych postępowaniach administracyjnych i sądowych, w których jednoznacznie ustalone zostały punkty i linie graniczne i zostały zatwierdzone tym postępowaniem,
to ma obowiązek wznowić uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne bez przeprowadzania postępowania rozgraniczeniowego (zgodnie z art. 39 Pgik).
Dopiero gdy stwierdzi, że taka sytuacja nie ma miejsca, a występuje spór co do przebiegu linii granicznych, może prowadzić rozgraniczenie łącznie z nakłanianiem stron do zawarcia ugody.
(...)

Reasumując, doprowadzić do zawarcia ugody możemy tylko wówczas, jeśli:
a) nie ma granic ustalonych według stanu prawnego,
b) istnieje faktyczny spór (niepozorowany) co do przebiegu linii granicznych,
c) w postępowaniu biorą udział wszyscy właściciele i współwłaściciele sąsiadujących ze sobą nieruchomości i wszys­cy podpiszą akt ugody (np. dokument niepodpisany przez jednego z małżonków nie jest aktem ugody),
d) treść ugody nie wykracza poza przedmiot związany z rozgraniczeniem (np. nie dotyczy przeniesienia praw włas­ności do części gruntów).

Przejdźmy zatem od teorii do praktyki...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

W marcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.
• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy
• Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl
• Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji

• Związanie decyzją administracyjną – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Praca paliła się w rękach – Arkadiusz Piechota o geodezyjnej obsłudze przy rozbudowie elektrowni geotermalnej na Islandii
• Tachimetry służą w policji, czyli kompleksowy system wspomagania obsługi zdarzeń drogowych eSurv
• Formy wspierania rozwoju zawodowego, część 1
• Doświadczeni mogą studiować krócej i taniej, czyli procedura potwierdzania efektów uczenia się w praktyce

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama