wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja

O modelowaniu 3D na podstawie obrazów niskopułapowych

W Księgarni Geoforum.pl można nabyć książkę „Wielkoseryjne obrazy niskopułapowe w modelowaniu 3D dla analiz przestrzennych terenu”. Autorem publikacji jest dr Bogdan Jankowicz, pracownik Katedry Geodezji Rolnej, Katastru i Fotogrametrii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.


O modelowaniu 3D na podstawie obrazów niskopułapowych

Publikacja przedstawia metodykę modelowania 3D terenu na podstawie obrazów definiowanych jako niskopułapowe. Są to obrazy rejestrowane z bezzałogowych środków lotniczych z niskich pułapów lotniczych (z wysokości lotu nieprzekraczającej 100 metrów nad średnim poziomem obrazowanego terenu).

Celem książki jest ukazanie możliwości optymalizacji fotogrametrycznych nalotów bezzałogowych platform lotniczych dzięki minimalizacji udziału człowieka, co wpływa na ograniczenie kosztów. Opisana metoda umożliwia jak najdoskonalsze zbieranie danych terenowych na podstawie obrazów danego obszaru pozyskiwanych z pułapu lotniczego, co powinno przełożyć się na odpowiednią dokładność i jakość późniejszego opracowania kartograficznego dla lokalnych analiz krajobrazu. Metodyka modelowania 3D pozwala na korzystanie z dość szerokiej gamy platform lotniczych, o różnych parametrach, funkcjach i kosztach, daje także możliwości wykonywania standardowych zdjęć/obrazów celowanych.

Książka liczy 80 stron i w Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 49 zł.

Źródło: Wydawnictwo UR w Krakowie


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
już dajcie spokój z tymi dronami nawet moi synowie wiedzą, że to tylko zabawka. Nie ma biznesu na tym... wie już to na własnej skórze kilka firm... którym się skończyło dofinansowanie z UE. Nie chcę wymieniać z nazwy. Zorientowani wiedzą o co chodzi.
odpowiedz zgłoś
RPAS a Ośrodek Póki co są spore trudności w ewidencjonowaniu opracowań z RPAS w PODGiK, a wynika to moim zdaniem jedynie z tego, że brakuje wiedzy i "dobrych praktyk". Nie tak dawno PODGiK nie chciały przyjmować opracowań wykonanych przy pomocy GNSS, co dziś wydaje się zupełnie irracjonalne. Opracowania pozyskane przy pomocy RPAS można zgodnie z prawem wykorzystywać w geodezji, a pozwala na to par. 15 Rozporządzenia z dnia 9.11.2011 w sprawie standardów tech. (Dz.U. 2011 nr 263 poz. 1572). Problem w tym, że analiza matematyczna nie jest łatwa, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę opracowania wykonane przy pomocy oprogramowania typu "balck box", a te póki co dominują na rynku z uwagi na pozorną łatwość opracowania danych. Druga sprawa to wiedza z zakresu fotogrametrii, która nie jest powszechna wśród geodetów.
odpowiedz zgłoś
. W c-geo jest magiczna opcja - Tworz zadanie tachimetryczne ;)
odpowiedz zgłoś
Ciekaw jestem jak oddasz opracowanie z drona do "ośrodka"?
odpowiedz zgłoś
komuś się chyba 4 pomyliła z 1. tam powinno być 19 zł.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
BSL? Bezzalogowe ŚRODKI latające. Dość niefortunne tłumaczenie UAV pownno byc raczej STATKI lub od UAS systemy... A co do zawartości. Jestem ciekaw, czy zobaczę jakaś metodykę przetwarzania danych fotogrametrycznych dla znaczących powierzchniowo obszarów czy raczej publikacja jest o wrzuceniu zdjęć w Agisoft lub Pix4D i wyciągnięcie z tego czegokolwiek co programista z Rosji lub Szwajcarii wyposażył to narzędzie. Mam nadzieje zaspokoić ciekawość. Mam jednak obawy bo dotychczasowe polskie książki o UAV na rynku są na bardzo niskim poziomie w kwestii użytkowania danych i raczej "rozpoznają" rynek podczas gdy ten jest juz dosc uformowany . Ozywiscie poza wieloma kwestiami prawnymi ...
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
@zdziwiony Napisz chociaż stronę wartościowego tekstu, to zobaczysz czy to dużo, czy mało.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
49 zł za 80 stron? 61 groszy za stronę?
 5 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS