wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-07| Geodezja

Nasze bezrobocie 2015

2123 bezrobotnych geodetów i kartografów zarejestrowały urzędy pracy na koniec 2015 roku – czytamy w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA. Jest to ponad 500 mniej w stosunku do rekordowo wysokiego końca 2013 r. i ponad 200 mniej niż przed rokiem.


Nasze bezrobocie 2015
Wprawdzie na koniec ubiegłego roku wśród bezrobotnych (GUS zanotował ich 1,56 mln) geodeci i kartografowie stanowili zaledwie 1,4 promila, to dynamika przyrostu ich liczby w poprzednich latach była znacznie powyżej średniej. Ilustrujemy to wykresem, na którym porównujemy procentowe zmiany liczby bezrobotnych w branży i w Polsce ogółem. Obie krzywe – szczególnie w latach 2009-13 – wyraźnie się rozjeżdżają. Warto też zwrócić uwagę, że o ile obecnie ta pokazująca zmiany liczby bezrobotnych ogółem zbliżyła się do rekordowo niskiego poziomu z roku 2008, to geodetom i kartografom do wyniku z tamtego roku sporo brakuje.

Sytuacja w regionach jest zróżnicowana. Patrząc na mapę, zauważymy, że w stosunku do danych sprzed dwóch lat we wszystkich województwach nastąpił spadek liczby bezrobotnych w branży. Natomiast w stosunku do wyniku sprzed roku spadek bezrobocia odnotowano w 14 województwach, w tym największy w: pomorskim (o 23,1%) i dolnośląskim (o 18,4%). Jednak w dwóch województwach – lubelskim i małopolskim – zarejestrowano pogorszenie statystyk, odpowiednio o 4,2% i 2,0%. W końcu ub.r. najwięcej geodetów i kartografów bez pracy było w woj. mazowieckim, które od 2009 r. przewodzi pod tym względem, wyprzedzając podkarpackie. Z kolei najmniej bezrobotnych niezmiennie rejestrowanych jest w woj. opolskim. (...)

Warto przeanalizować też dane dotyczące poziomu bezrobocia według rodzaju wykształcenia. W okresie od grudnia 2014 r. do grudnia 2015 r. odnotowano kolejny wzrost do 39,2% udziału specjalistów z wyższym wykształceniem wśród bezrobotnych w naszej branży. Również pod tym względem sytuacja w regionach jest zróżnicowana, choć niektóre prawidłowości utrzymują się już od pewnego czasu. Niezmiennie rekordzistą w tej statystyce jest woj. warmińsko-mazurskie. Tym razem osoby z wyższym wykształceniem stanowiły tam na koniec roku blisko 60% (rok wcześniej 70,1%). Również w woj. małopolskim, jak przed rokiem, absolwenci wyższych uczelni stanowili około 50% bezrobotnych w branży. Na tym tle najkorzystniej...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY, w którym prezentujemy wybrane wskaźniki dotyczące bezrobocia w branży, m.in.: napływu bezrobotnych w ciągu całego 2015 r. oraz zgłoszonych dla nich ofert pracy, udziału wśród osób bez pracy kobiet, absolwentów czy osób z wyższym wykształceniem. Przyglądamy się sytuacji ogółem w Polsce, ale także w poszczególnych województwach oraz dla konkretnych zawodów i specjalności.


W marcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:

• Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl
• Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji

• Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik przestrzega przed wybieraniem drogi na skróty przy wykonywaniu opracowań geodezyjno-prawnych
• Związanie decyzją administracyjną – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Praca paliła się w rękach – Arkadiusz Piechota o geodezyjnej obsłudze przy rozbudowie elektrowni geotermalnej na Islandii
• Tachimetry służą w policji, czyli kompleksowy system wspomagania obsługi zdarzeń drogowych eSurv
• Formy wspierania rozwoju zawodowego, część 1
• Doświadczeni mogą studiować krócej i taniej, czyli procedura potwierdzania efektów uczenia się w praktyce

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@geodeta_pruszcz, też to zauważyłem, mój znajomy z 10 letnim doświadczeniem w geodezji zaczął się zajmować układaniem płytek. Twierdzi że disto znalazło użyteczne zastosowanie i kasa nie porównywalnie lepsza oraz odpowiedzialność mniejsza.
 1 
odpowiedz zgłoś
nie aktualne dane, to co w swoich bazach danych mają urzędy pracy jest w znacznej mierze nie aktualne. Geodeci się przebranżawiają MASOWO, duża część traktuje geodezje jako robotę uzupełniającą. Pracują na etacie a jak coś wpadnie to zrobią inwentaryzację czy podział.
odpowiedz zgłoś
Akademiku III nie masz pojęciu o rynku geodezyjnym. Powalcz przez rok o pensję i wówczas wypowiadaj się na ten temat.
 1 
odpowiedz zgłoś
przetargi Geodeci,zaniżajcie ceny na przetargach,pracujcie po kosztach,zleceniodawcy za zaoszczędzone pieniądze przyznają sobie nagrody.
odpowiedz zgłoś
Alez ten geoduren jest smutny Żal mi geodurnia, bo strasznie sfrustrowala go ta robota. Nie uważam, ze kadra akademicka nic nie wdraża i nie rozwija. Oczywiście są takie przypadki osób zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych. Sam jestem akademikiem, wdrażamy techniki w firmach, a gdy firemki z grantów dla małych i średnich przedsiębiorstw nakupują sobie bajerów to później przychodzą do nas, żeby pomóc im dostać pieniądze na wykorzystanie ich albo jakiś grancik, bo nie wiadomo jak to wykorzystać lub rynku zbytu nie ma na uslugi. Nie oszukujmy się geodezjo praktyczna, jesteśmy sobie potrzebni...
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
i jak widzę coraz więcej osób stwierdza, że jest geodurniami (ja zawsze podpisuję się z małej litery) ;-)
 1 
odpowiedz zgłoś
podziękowania należą się po równo: 1. dla szefów wielkich firm, wygrywających przetargi i podzlecających je drobiazgowi geodezyjnemu za grosze, zaniżanie cen na obsługi geodezyjne i wpychanie się na siłę, poniżej kosztów, byle wygryźć konkurencję, małym firemkom i wolnym strzelcom, biorącym robotę za grosze (chociaż ci ostatni nie mają zbyt wielkiego wyboru). Może coś się zmieni patrząc na ostatni przetarg lidar... 2. profesorom i innym biznesmenom, produkującym "geoćwoków" i wmawiającym im, że to świetnie płatny zawód (to akurat prawda, ale wszędzie poza Polską) a tak naprawdę liczących na dotacje ministerialne i wpłaty od studentów. Od 20-30 lat żadnego postępu nie wymyślili, żadnej technologii, darmozjady żyjące z grantów, tylko przyznają sobie doktoraty i habilitacje za puste dywagacje, nie przynoszące nic dla branży i gospodarki.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Studenciaki myślą (oszukani przez profesorów) że ich wiedza jest wartością na rynku pracy. Zimy prysznic rzeczywistości zawodu geodety szybko studzi ich zapał. Obserwowałem to wielokrotnie. Czołem studencka frajernia.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Proste wyjście awaryjne Algorytm jest następujący: Lotnisko Modlin - Ryan Air - i do Szkocji, Anglii lub Irlandii - jak chcecie poczuć że wasz trud włożony w naukę zawodu zdobyte doświadczenie jest jeszcze coś warte, w Polsce zapomnijcie niestety :( I tu nie chodzi o jakieś kokosy - tylko o w miarę godne życie i jakiekolwiek zasady, których w Polsce już dawno nie ma - to już niestety jedynie historia.
 6 
odpowiedz zgłoś
Średnia ta statystyka Biorąc pod uwagę ilość corocznych absolwentów, widać po tych statystykach ile osób porzuciło zawód, wyjechało itp. Jestem przekonany, że wszyscy na pewno pracy nie znaleźli w zawodzie. Zostają nie tyle najlepsi, co najbardziej cierpliwi (czekanie na pieniądze, na urzędnicze "niezwłoczne" procedury itp.) Ale niestety prawdą też jest, że niektórzy za wszelką cenę zrobią robotę co nie idzie z reguły w parze z jakością. Ale to jest temat rzeka, poruszany przy każdej okazji (tak jak ilość absolwentów) i niestety ci na górze nic w tym kierunku nie robią, a i klienci nie patrzą na jakość tylko szybkość i cenę.
 8 
odpowiedz zgłoś
Zostają najgorsze To samo dotyczy firm, zostaną najgorsze, które robią byle jak, łamiąc obowiązujące prawo, za najniższe stawki. Jeśli ktoś chce dziś zrobić dobrze robotę co wiąże się z uczciwą ceną za robotę nie ma na to szans. Ale to opowieść na dłuższy wywód, ogólnie obecnie jest tendencja im gorzej robisz robotę (patrz taniej)to masz więcej zleceń. I proszę nie mówić, że można tanio i dobrze bo za długo jestem w tym fachu aby w takie bajki wierzyć.
 13 
odpowiedz zgłoś
Michał co Ty piszesz zostają najgorsze miernoty, godzące się na zarobek 1000 pln na czarno, najlepsi wyjeżdżają lub zmieniają zawód .
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Zostają najlepsi Zostają najlepsi, Ci którzy sobie nie radzą w geodezji lub chcą zarabiać lepiej znajdują inną profesję.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS