wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-02| GIS, Mapy, Teledetekcja, Software

Jeszcze więcej Warszawy w 3D

Google udostępnił właśnie nowy trójwymiarowy model Warszawy.


Jeszcze więcej Warszawy w 3D

Przypomnijmy, że dotychczas dostępne opracowanie pokrywało jedynie ścisłe centrum stolicy. Nowy model obejmuje tymczasem już niemal całe miasto (za wyjątkiem np. południowego krańca Ursynowa), a także kilka okolicznych miejscowości, np.: Józefów, Raszyn, Michałowice, Piastów, Stare Babice, Łomianki, Kobyłkę czy Wołomin.

Obecnie Google udostępnia modele 3D siedmiu polskich aglomeracji: Lublina, Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Trójmiasta oraz Łodzi. Są one generowane automatycznie na podstawie lotniczych zdjęć ukośnych. By je przeglądać, w programie Google Earth należy włączyć warstwę Budynki. Opracowanie dostępne jest również w mobilnej wersji tej aplikacji oraz dla części użytkowników desktopowych Map Google. (należy włączyć widok „Satelita”).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tak wywiad rzeka jest jak najbardziej wskazany. Głównie ze względu na ilość wody w takim wywiadzie..... Podsumowując jakie byłoby spokojniejsze życie GUGiK gdyby nie geoforum. Proponuję zmienić wskaźniki projektu na spadek ilości krytyki na geoforum i 10 pochwał z domeny innej niż gugik.gov.pl
 1 
odpowiedz zgłoś
obywatele ludu pracującego czy mamy prawo wiedzieć coś więcej w ramach dostępu do informacji publicznej? Może Redakcja GEODETY coś więcej wie, albo zrobi "wywiad rzekę" z głównym urzędem?
odpowiedz zgłoś
Przeciez City gml jest czytany powszechnie jak dae czy fbx (ukłon w stronę przedmowcy). Zapowiedzi brzmią jakby co najmniej mieli robić Lod4 i bima w jednym a na końcu zostaniesz wyciągnięte budynki o płaskich dachach.
odpowiedz zgłoś
3D. CAPAP ma korzystać ze standardów opartych na GML-u (CityGML/INSPIRE), czyli "otwartych" formatów wymiany danych. Czyli na pewno będzie można podejrzeć dane w notatniku ;)
odpowiedz zgłoś
do Adam i Księciunia Meshe są produktem automatycznym i prawie nieedytowanym. Wystarczy zobaczyc kształt budynków i widać, że do pewnych zagadnień taka forma prezentacji 3D absolutnie sie nie przyda. Moze tylko do celów turystycznych i poglądowych... Nie trzeba być pracownikiem GUGIK, żeby wiedzieć, ze skoro mają powstac modele 3D to takie własnie nie powstaną (przynajmniej tak wierzę). Czy powstał dokument to nie wiem. Byłem uczestnikiem jednego z wielu spotkań przedstawicieli wielu branż. Widziałem zamysły pilotażu. Raportu ni ewidziałem. Na geoforum przeczytałem, że trzy projekty w tym Polska 3D zagregowano w CAPAP i aspiracje 3D zostały nieco okrojone. Oficjalnego pisma, publikacji chyba raczej nie ma. Może w jakichś prezentacjach konferencyjnych przedstawicieli GUGIK...
odpowiedz zgłoś
do GUGiK czy można gdzieś przeczytać wynik pilotażowego projektu a propos Polski 3D? Pamiętam, że było takie postępowanie, ale czy podpisano umowę, robiono takie prace, jakie są wnioski to nie wiem. Ktoś niżej wyraźnie pisze jak będą robione te modele 3D. Skąd to wie? Czy to oznacza, że ręcznie rysowane (czas, pieniądze) czy automatem z danych ISOK (błedy, duży poziom generalizacji, nieaktualne dane wejściowe)? Prośba o mertoryczne odpowiedzi tylko zorientowanych.
odpowiedz zgłoś
skoro to nieprofesjonalne to jakie będą różnice między meshami (swoją drogą widać pracujesz w Autocadzie) a produktem wykonawców GUGiKu ? Format zapisu ? Aktualność ? Czy co ? Gdzie w tej robocie jest uzasadnienie biznesowe ?
odpowiedz zgłoś
Ej no halo halo, nie porównujcie trójwymiarowych meshy z kolorami do modeli, które robione będą w ramach CAPAP (a nie Polski3D , jak Wsparcie ratuj napisał). Porównywanie takich produktów jest trochę nieprofesjonalne. Google robi sobie zdjęcia na własne potrzeby. Nikomu ich nie udostępnia i widocznie klientom takie wizualizacje się podobają. Mi na przykład też, a gdy nie chcę to taki widok wyłączam i oglądam klasyczną ortofotomapę.
odpowiedz zgłoś
jeszcze nigdy tak niewielu nie udało się wydać tak wiele na tak niewiele.
 1 
odpowiedz zgłoś
Co zamierza Napoleon? a kogo to obchodzi? Jest wreszcie Polska 3D.
odpowiedz zgłoś
Dalej GUGIKu dajcie googlowi łupnia projektem Polska 3d Niech wiedzą że polska myśl techniczną górą. Trzeba tylko trochę kasy z Unii i nie ma na nas mocnych. Już za 3 lata będzie można zobaczyć model 3d budynków.
odpowiedz zgłoś
Wolałem ortofotomapy Ja wolałem jak w google maps były klasyczne ortofotomapy - są one znacznie bardziej czytelne. Czy orientujecie się kto robi im zdjęcia?
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS