wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-29| GIS, Mapy, Teledetekcja

Jak tegoroczna zima wygląda z kosmosu?

Bieżący sezon narciarski nie zostanie w Europie uznany za udany – potwierdzają to dane opublikowane przez niemiecką agencję kosmiczną DLR.


Jak tegoroczna zima wygląda z kosmosu? <br />
Długość tegorocznego sezonu narciarskiego w porównaniu ze średnią wieloletnią (fot. DLR)
Długość tegorocznego sezonu narciarskiego w porównaniu ze średnią wieloletnią (fot. DLR)

Informacje o pokrywie śnieżnej opracowało Centrum Obserwacji Ziemi DLR na bazie zobrazowań satelitarnych. Wykorzystywana jest do tego celu specjalna usługa Global SnowPack, która pozwala dla dowolnego zakątka świata określić, od kiedy, do kiedy i jak długo leżał w danym miejscu śnieg, a także porównać wynik ze średnią bazującą na danych sięgających 2000 roku.

Najnowsze analizy, obejmujące okres do końca stycznia br., pokazują, że niemal w całej Europie śnieg zalegał znacznie krócej niż zwykle. Na przykład w niektórych regionach Alp białym puchem można było się cieszyć o ponad 40 dni krócej niż zazwyczaj. To sporo, biorąc pod uwagę, że choćby w Górnej Bawarii śnieg zalega średnio przez 70-80 dni w roku.

Niemieccy naukowcy przypominają jednak, że zima wcale się nie skończyła i może jeszcze o sobie przypomnieć. Podkreślają, że jednym z wniosków płynących z badań Global SnowPack jest to, że opady śniegu zaczynaj się coraz później i coraz później się kończą.

Zobacz mapę w pełnej rozdzielczości

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS