Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-29| GIS, Mapy, Teledetekcja

Jak tegoroczna zima wygląda z kosmosu?

Bieżący sezon narciarski nie zostanie w Europie uznany za udany – potwierdzają to dane opublikowane przez niemiecką agencję kosmiczną DLR.


Jak tegoroczna zima wygląda z kosmosu? <br />
Długość tegorocznego sezonu narciarskiego w porównaniu ze średnią wieloletnią (fot. DLR)
Długość tegorocznego sezonu narciarskiego w porównaniu ze średnią wieloletnią (fot. DLR)

Informacje o pokrywie śnieżnej opracowało Centrum Obserwacji Ziemi DLR na bazie zobrazowań satelitarnych. Wykorzystywana jest do tego celu specjalna usługa Global SnowPack, która pozwala dla dowolnego zakątka świata określić, od kiedy, do kiedy i jak długo leżał w danym miejscu śnieg, a także porównać wynik ze średnią bazującą na danych sięgających 2000 roku.

Najnowsze analizy, obejmujące okres do końca stycznia br., pokazują, że niemal w całej Europie śnieg zalegał znacznie krócej niż zwykle. Na przykład w niektórych regionach Alp białym puchem można było się cieszyć o ponad 40 dni krócej niż zazwyczaj. To sporo, biorąc pod uwagę, że choćby w Górnej Bawarii śnieg zalega średnio przez 70-80 dni w roku.

Niemieccy naukowcy przypominają jednak, że zima wcale się nie skończyła i może jeszcze o sobie przypomnieć. Podkreślają, że jednym z wniosków płynących z badań Global SnowPack jest to, że opady śniegu zaczynaj się coraz później i coraz później się kończą.

Zobacz mapę w pełnej rozdzielczości

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS