wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-29| Geodezja, GIS, Mapy

O geoinformacji w inteligentnym mieście

Inteligentne miasta kojarzone są zazwyczaj z tworem inżynierskim, przestrzenią miejską, która jest nasycona gęstą siecią teleinformatyczną. Tymczasem tworzenie smart city to coś więcej – powiedział prof. Krzysztof Zaremba, dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. – To tworzenie synergii pomiędzy żywą tkanką miasta a elementami technicznymi.


O geoinformacji w inteligentnym mieście

Dlatego budowa inteligentnego miasta wymaga nie tylko współpracy inżynierów i urbanistów, ale również specjalistów z innych dziedzin, takich jak ochrona zdrowia, bezpieczeństwo, ochrona środowiska czy ekonomia – tłumaczył podczas konferencji „Smart City – rola geoinformacji oraz technologii ICT” (Warszawa, 26 lutego) prof. Zaremba. – Debata na temat inteligentnych miast toczy się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Mało jest jednak takich wydarzeń, które zajmują się integracją poszczególnych komponentów smart city. Pod tym względem to wydarzenie jest wyjątkowe, bo dotyczy łączenia dwóch bardzo ważnych elementów inteligentnego miasta: technik telekomunikacyjnych i szeroko rozumianej geoinformacji – podkreślał dziekan WEiTI.

Wielopłaszczyznowość i przyszłościowość zagadnienia „inteligentne miasto” podkreślali zarówno rektor PW prof. Jan Szmidt, jak i dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska. Prof. Mieczysław Kuraszkiewicz z WEiTI PW dodał natomiast, że jest to przedsięwzięcie wielowątkowe, w którym trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, m.in.: społeczny, gospodarczy, polityczny, technologiczny, kulturowy czy demokratyczny. Dodał również, że idea smart city – tworzenia miasta przyjaznego jego mieszkańcom – nie jest niczym nowym. – Wprowadzanie oświetlenia ulic, kanalizacji, wodociągów też można nazwać próbą kreowania inteligentnego miasta – mówił prof. Kuraszkiewicz.

Inteligentne miasto nie będzie mogło istnieć bez aktualnej i zintegrowanej informacji przestrzennej – mówił z kolei dr hab. Dariusz Gotlib z WGiK PW. Zaznaczył, że w ostatnich latach wydano wiele milionów złotych na pozyskanie danych przestrzennych i teraz powinniśmy się skupić na ich integracji i odpowiednim wykorzystaniu. Dr hab. Robert Olszewski (PW) podkreślał natomiast rolę partycypacji społecznej w procesie tworzenia inteligentnych miast. – Nasze miasta są, jakie są, gdyż ich mieszkańcy są, jakimi są – powiedział i dodał, że bez zaangażowania społecznego nie uda się zbudować prawdziwego smart city. Zaangażowanie to mają ułatwić aplikacje, które pozwalają mieszkańcom dzielić się swoimi pomysłami i współdecydować o zagospodarowaniu danego obszaru.

O roli teleinformatyki opowiadał dr Marek Średniawa z WEiTI. Nazwał on ICT „czynnikiem sprawczym” i podkreślił, że budowa smart city, we współczesnym rozumieniu tego terminu, stała się możliwa dzięki takim rozwiązaniom, jak szerokopasmowy internet, chmury obliczeniowe, inteligentne systemy transportowe, rozszerzona rzeczywistość, sieci semantyczne czy infrastruktura multisensoryczna, o której więcej powiedział Artur Czerwiński (dyrektor ds. rozwoju rynku w Cisco Polska). Jego zdaniem odpowiednio zamontowane i zintegrowane czujniki mogą w znaczący sposób wspomóc zarządzanie miastem. Jako przykład podał m.in. wykorzystanie sensorów do natychmiastowego wykrywania przestępstw na ulicach.

Kilku prelegentów przypomniało również, że jednym z tłumaczeń słowa „smart” jest „piekący ból” oraz „boleć”. Podkreślali oni, że inteligentne miasta to nie tylko liczne możliwości, ale również zagrożenia, o których nie wolno zapomnieć. Wskazano tutaj m.in. uwagę na kwestie bezpieczeństwa, ochrony prywatności oraz zawodności technologii.


Debata „Jak zrobić drugi krok ku inteligentnemu miastu?”, od lewej: Robert Widz (Fundacja OmniGea), Sebastian Grabowski (Orange Labs), Paweł Pręcikowski (Intergraph Polska), Adam Iwaniak (WIZIPISI), Paweł Szmajda (Geopolis), Artur Czerwiński (CISCO), Ewa Janczar (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego), Marcin Wojdat (Sekretarz m.st. Warszawy)

W programie konferencji znalazły się ponadto: sesja firmowa, panel dyskusyjny „Jak zrobić drugi krok ku inteligentnemu miastu?” oraz otwarte spotkanie Grupy Roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (Sieci inteligentne i technologie geoinformacyjne).

Organizatorami konferencji były Wydział Geodezji i Kartografii PW oraz Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS