Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-02-29| Geodezja, GIS, Mapy

O geoinformacji w inteligentnym mieście

Inteligentne miasta kojarzone są zazwyczaj z tworem inżynierskim, przestrzenią miejską, która jest nasycona gęstą siecią teleinformatyczną. Tymczasem tworzenie smart city to coś więcej – powiedział prof. Krzysztof Zaremba, dziekan Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. – To tworzenie synergii pomiędzy żywą tkanką miasta a elementami technicznymi.


O geoinformacji w inteligentnym mieście

Dlatego budowa inteligentnego miasta wymaga nie tylko współpracy inżynierów i urbanistów, ale również specjalistów z innych dziedzin, takich jak ochrona zdrowia, bezpieczeństwo, ochrona środowiska czy ekonomia – tłumaczył podczas konferencji „Smart City – rola geoinformacji oraz technologii ICT” (Warszawa, 26 lutego) prof. Zaremba. – Debata na temat inteligentnych miast toczy się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Mało jest jednak takich wydarzeń, które zajmują się integracją poszczególnych komponentów smart city. Pod tym względem to wydarzenie jest wyjątkowe, bo dotyczy łączenia dwóch bardzo ważnych elementów inteligentnego miasta: technik telekomunikacyjnych i szeroko rozumianej geoinformacji – podkreślał dziekan WEiTI.

Wielopłaszczyznowość i przyszłościowość zagadnienia „inteligentne miasto” podkreślali zarówno rektor PW prof. Jan Szmidt, jak i dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska. Prof. Mieczysław Kuraszkiewicz z WEiTI PW dodał natomiast, że jest to przedsięwzięcie wielowątkowe, w którym trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, m.in.: społeczny, gospodarczy, polityczny, technologiczny, kulturowy czy demokratyczny. Dodał również, że idea smart city – tworzenia miasta przyjaznego jego mieszkańcom – nie jest niczym nowym. – Wprowadzanie oświetlenia ulic, kanalizacji, wodociągów też można nazwać próbą kreowania inteligentnego miasta – mówił prof. Kuraszkiewicz.

Inteligentne miasto nie będzie mogło istnieć bez aktualnej i zintegrowanej informacji przestrzennej – mówił z kolei dr hab. Dariusz Gotlib z WGiK PW. Zaznaczył, że w ostatnich latach wydano wiele milionów złotych na pozyskanie danych przestrzennych i teraz powinniśmy się skupić na ich integracji i odpowiednim wykorzystaniu. Dr hab. Robert Olszewski (PW) podkreślał natomiast rolę partycypacji społecznej w procesie tworzenia inteligentnych miast. – Nasze miasta są, jakie są, gdyż ich mieszkańcy są, jakimi są – powiedział i dodał, że bez zaangażowania społecznego nie uda się zbudować prawdziwego smart city. Zaangażowanie to mają ułatwić aplikacje, które pozwalają mieszkańcom dzielić się swoimi pomysłami i współdecydować o zagospodarowaniu danego obszaru.

O roli teleinformatyki opowiadał dr Marek Średniawa z WEiTI. Nazwał on ICT „czynnikiem sprawczym” i podkreślił, że budowa smart city, we współczesnym rozumieniu tego terminu, stała się możliwa dzięki takim rozwiązaniom, jak szerokopasmowy internet, chmury obliczeniowe, inteligentne systemy transportowe, rozszerzona rzeczywistość, sieci semantyczne czy infrastruktura multisensoryczna, o której więcej powiedział Artur Czerwiński (dyrektor ds. rozwoju rynku w Cisco Polska). Jego zdaniem odpowiednio zamontowane i zintegrowane czujniki mogą w znaczący sposób wspomóc zarządzanie miastem. Jako przykład podał m.in. wykorzystanie sensorów do natychmiastowego wykrywania przestępstw na ulicach.

Kilku prelegentów przypomniało również, że jednym z tłumaczeń słowa „smart” jest „piekący ból” oraz „boleć”. Podkreślali oni, że inteligentne miasta to nie tylko liczne możliwości, ale również zagrożenia, o których nie wolno zapomnieć. Wskazano tutaj m.in. uwagę na kwestie bezpieczeństwa, ochrony prywatności oraz zawodności technologii.


Debata „Jak zrobić drugi krok ku inteligentnemu miastu?”, od lewej: Robert Widz (Fundacja OmniGea), Sebastian Grabowski (Orange Labs), Paweł Pręcikowski (Intergraph Polska), Adam Iwaniak (WIZIPISI), Paweł Szmajda (Geopolis), Artur Czerwiński (CISCO), Ewa Janczar (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego), Marcin Wojdat (Sekretarz m.st. Warszawy)

W programie konferencji znalazły się ponadto: sesja firmowa, panel dyskusyjny „Jak zrobić drugi krok ku inteligentnemu miastu?” oraz otwarte spotkanie Grupy Roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (Sieci inteligentne i technologie geoinformacyjne).

Organizatorami konferencji były Wydział Geodezji i Kartografii PW oraz Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama