|2016-02-26|
GIS
NIK pozytywnie o podkarpackim kryzysowym GIS-ie
W swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli skupia się na ochronie przeciwpowodziowej na Podkarpaciu. Choć wytyka urzędom szereg błędów, chwali je równocześnie za wdrożony w tym regionie system GIS.
Jak czytamy w raporcie, wojewoda podkarpacki z pozytywnym skutkiem podejmował wielokierunkowe działania zmierzające do skutecznej realizacji wniosków i rekomendacji ujętych w „Raporcie po powodzi 2010”. Jednym z nich jest wprowadzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu informacji przestrzennej, który usprawnia zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, umożliwia ściślejszą współpracę ze służbami ratowniczymi oraz optymalizację procesów decyzyjnych i koordynacyjnych, a także usprawnia wymianę informacji o zdarzeniach kryzysowych pomiędzy wojewodą a przedstawicielami samorządów i kierownictwem służb ratowniczych. Ujednolicenie map ryzyka powodziowego i wprowadzenie na wszystkich szczeblach zarządzania kryzysowego, jednolitego systemu operacyjnego GIS ułatwiło i przyspieszyło prognozowanie rozwoju sytuacji w przypadku zagrożeń, w tym powodziowych – stwierdzili kontrolerzy NIK.
O wdrożonym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim systemie szerzej mówi rzecznika prasowa PUW Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Początki rozwiązania sięgają 2002 roku, gdy w związku z potrzebą wykorzystania zasobów mapowych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie do opracowania wojewódzkiego planu operacyjnego ochrony przed powodzią zakupiono jednostanowiskową desktopową licencję na aplikację ArcGIS.
Powodzie, które występowały cyklicznie na terenie województwa podkarpackiego, w tym w szczególności w 2009 i 2010 r., wskazały na konieczność posiadania rozwiązań wspomagających procesy decyzyjne i koordynacyjne w zarządzaniu kryzysowym (zalecenia w tym zakresie znalazły się w „Raporcie po powodzi 2010”). W związku z tym w 2012 r. w województwie podkarpackim rozbudowano aplikację GIS do wersji serwerowej, poprzez zakup odpowiedniej licencji. Narzędzie to funkcjonuje na bazie serwera Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Rzeszowie. W budowę jednolitego systemu włączyły się: powiatowe i miejskie centra zarządzania kryzysowego, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu, Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Proces wdrożenia, instalacji i budowy zasobów baz danych wykonany został przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Dzięki zaangażowaniu podmiotów włączonych w system zarządzania kryzysowego województwa podkarpackiego, które wprowadziły dane wg. swoich kompetencji, zbudowano jednolitą bazę danych sił i środków wykorzystywaną na potrzeby zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych.
JK
|