wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-26| GIS

NIK pozytywnie o podkarpackim kryzysowym GIS-ie

W swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli skupia się na ochronie przeciwpowodziowej na Podkarpaciu. Choć wytyka urzędom szereg błędów, chwali je równocześnie za wdrożony w tym regionie system GIS.


NIK pozytywnie o podkarpackim kryzysowym GIS-ie

Jak czytamy w raporcie, wojewoda podkarpacki z pozytywnym skutkiem podejmował wielokierunkowe działania zmierzające do skutecznej realizacji wniosków i rekomendacji ujętych w „Raporcie po powodzi 2010”. Jednym z nich jest wprowadzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu informacji przestrzennej, który usprawnia zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, umożliwia ściślejszą współpracę ze służbami ratowniczymi oraz optymalizację procesów decyzyjnych i koordynacyjnych, a także usprawnia wymianę informacji o zdarzeniach kryzysowych pomiędzy wojewodą a przedstawicielami samorządów i kierownictwem służb ratowniczych. Ujednolicenie map ryzyka powodziowego i wprowadzenie na wszystkich szczeblach zarządzania kryzysowego, jednolitego systemu operacyjnego GIS ułatwiło i przyspieszyło prognozowanie rozwoju sytuacji w przypadku zagrożeń, w tym powodziowych – stwierdzili kontrolerzy NIK.

O wdrożonym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim systemie szerzej mówi rzecznika prasowa PUW Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Początki rozwiązania sięgają 2002 roku, gdy w związku z potrzebą wykorzystania zasobów mapowych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie do opracowania wojewódzkiego planu operacyjnego ochrony przed powodzią zakupiono jednostanowiskową desktopową licencję na aplikację ArcGIS.

Powodzie, które występowały cyklicznie na terenie województwa podkarpackiego, w tym w szczególności w 2009 i 2010 r., wskazały na konieczność posiadania rozwiązań wspomagających procesy decyzyjne i koordynacyjne w zarządzaniu kryzysowym (zalecenia w tym zakresie znalazły się w „Raporcie po powodzi 2010”). W związku z tym w 2012 r. w województwie podkarpackim rozbudowano aplikację GIS do wersji serwerowej, poprzez zakup odpowiedniej licencji. Narzędzie to funkcjonuje na bazie serwera Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Rzeszowie. W budowę jednolitego systemu włączyły się: powiatowe i miejskie centra zarządzania kryzysowego, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu, Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Proces wdrożenia, instalacji i budowy zasobów baz danych wykonany został przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Dzięki zaangażowaniu podmiotów włączonych w system zarządzania kryzysowego województwa podkarpackiego, które wprowadziły dane wg. swoich kompetencji, zbudowano jednolitą bazę danych sił i środków wykorzystywaną na potrzeby zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS