Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-02-26| GIS

NIK pozytywnie o podkarpackim kryzysowym GIS-ie

W swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli skupia się na ochronie przeciwpowodziowej na Podkarpaciu. Choć wytyka urzędom szereg błędów, chwali je równocześnie za wdrożony w tym regionie system GIS.


NIK pozytywnie o podkarpackim kryzysowym GIS-ie

Jak czytamy w raporcie, wojewoda podkarpacki z pozytywnym skutkiem podejmował wielokierunkowe działania zmierzające do skutecznej realizacji wniosków i rekomendacji ujętych w „Raporcie po powodzi 2010”. Jednym z nich jest wprowadzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu informacji przestrzennej, który usprawnia zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, umożliwia ściślejszą współpracę ze służbami ratowniczymi oraz optymalizację procesów decyzyjnych i koordynacyjnych, a także usprawnia wymianę informacji o zdarzeniach kryzysowych pomiędzy wojewodą a przedstawicielami samorządów i kierownictwem służb ratowniczych. Ujednolicenie map ryzyka powodziowego i wprowadzenie na wszystkich szczeblach zarządzania kryzysowego, jednolitego systemu operacyjnego GIS ułatwiło i przyspieszyło prognozowanie rozwoju sytuacji w przypadku zagrożeń, w tym powodziowych – stwierdzili kontrolerzy NIK.

O wdrożonym w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim systemie szerzej mówi rzecznika prasowa PUW Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Początki rozwiązania sięgają 2002 roku, gdy w związku z potrzebą wykorzystania zasobów mapowych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie do opracowania wojewódzkiego planu operacyjnego ochrony przed powodzią zakupiono jednostanowiskową desktopową licencję na aplikację ArcGIS.

Powodzie, które występowały cyklicznie na terenie województwa podkarpackiego, w tym w szczególności w 2009 i 2010 r., wskazały na konieczność posiadania rozwiązań wspomagających procesy decyzyjne i koordynacyjne w zarządzaniu kryzysowym (zalecenia w tym zakresie znalazły się w „Raporcie po powodzi 2010”). W związku z tym w 2012 r. w województwie podkarpackim rozbudowano aplikację GIS do wersji serwerowej, poprzez zakup odpowiedniej licencji. Narzędzie to funkcjonuje na bazie serwera Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW w Rzeszowie. W budowę jednolitego systemu włączyły się: powiatowe i miejskie centra zarządzania kryzysowego, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu, Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Proces wdrożenia, instalacji i budowy zasobów baz danych wykonany został przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Dzięki zaangażowaniu podmiotów włączonych w system zarządzania kryzysowego województwa podkarpackiego, które wprowadziły dane wg. swoich kompetencji, zbudowano jednolitą bazę danych sił i środków wykorzystywaną na potrzeby zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i spraw obronnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS